Teknoloji Yarışı Kızışırken Microsoft OpenAI’a Daha Fazla Yatırım Yapacak

Microsoft, Pazartesi günü OpenAI’ye milyarlarca dolarlık bir yatırım daha yaptığını duyurarak chatbot sansasyonu ChatGPT’nin arkasındaki start-up ile bağlarını derinleştirdi ve rakibi Alphabet Inc’in Google’ı ile büyüyen rekabetleri için zemin hazırladı.

Kısa bir süre önce yapay zeka (AI) alanında bir devrim yaratacağını ilan eden, yaklaşık dört yıl önce Elon Musk ve yatırımcı Sam Altman’ın kurucuları arasında yer aldığı girişim için 1 milyar dolar ayıran Microsoft şimdi OpenAI’ye daha önce yaptığı yatırımın üzerine koyuyor.

O zamandan beri Microsoft diğer desteklerinin yanı sıra OpenAI’nin teknolojisini güçlendirmek için bir süper bilgisayar oluşturdu.

Microsoft bir blog yazısında, OpenAI için ek süper bilgisayar geliştirme ve bulut bilişim desteği de dahil olmak üzere “çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırımla” ortaklığının “üçüncü aşamasını” duyurdu.

Blog yazısında, her iki şirketin de ortaya çıkan yapay zeka teknolojisini ticarileştirebileceği belirtildi.

Bir Microsoft sözcüsü, bazı medya kuruluşlarının daha önce 10 milyar dolar olacağını bildirdiği son yatırımın koşulları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Microsoft, iki şirketi yapay zekanın ön saflarında tutmak için, sadece bir metin komutuyla hemen hemen her tür içeriğin nasıl oluşturulacağını verilerden öğrenebilen ve üretken yapay zeka (generative AI) olarak adlandırılan teknoloji aracılığıyla bu iki şirkete daha da fazla kaynak ayırıyor.

OpenAI’nin komutla düzyazı ya da şiir üreten ChatGPT’si, geçen yıl Silikon Vadisi’nde büyük ilgi gören başlıca örnek.

OpenAI makineler için insan benzeri bir zekâ yaratmaya devam ederken, Microsoft geçen hafta bu tür yapay zekayı tüm ürünlerine yerleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Microsoft, OpenAI’nin teknolojisini, yıllardır ilk kez sektör lideri Google’a potansiyel bir rakip olarak tartışılan arama motoru Bing’e eklemeye başladı.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kişinin daha önce Reuters’a verdiği bilgiye göre, beklenen bu yatırım, Microsoft’un bu baharda kendi tanıtımını planlayan önemli yapay zeka araştırmalarının öncüsü Google ile rekabete nasıl kilitlendiğini gösteriyor.

Microsoft’un bu iddiası, Alphabet ile birlikte 10.000 ya da daha fazla çalışanı işten çıkaracağını duyurmasından günler sonra geldi. Redmond, Washington merkezli Microsoft, işten çıkarma duyurusunda ekonomik durgunluğa ve müşterilerin dijital harcamalarını giderek daha fazla gözden geçirdiğine vurgu yapıyor.

Etiketler