E-Scooterlar İçin Kablosuz Şarj Teknolojisi Piyasaya Çıktı

Kablosuz şarj pedleri sayesinde e-scooterlar nasıl park edilirlerse edilsinler şarj olabiliyorlar

Küresel e-scooter pazarı, daha fazla insanın özel ve toplu taşıma araçlarından elektrikli scooter kiralamaya geçmesiyle birlikte hızlı bir yükselişte. Tabii bununla birlikte, scooterların hareket halindeyken şarj edilebilmesi konusu gündeme geliyor çünkü çoğu şehir büyük ölçekli şarj istasyonları için donanımlı değil ve bataryaların değiştirilmesi de oldukça pahalı. Letonyalı bir mobilite altyapısı şirketi ve e-scooterlar için hızlı kablosuz şarj cihazı üreticisi olan  Meredot, kısa süre önce ilk ticari kablosuz şarj cihazını tanıttı.

Meredot’un şarj cihazı, yerin altına ya da üstüne yerleştirilebilen bir şarj pedinden oluşuyor. Bu pedler mevcut e-scooterlara yerleştirilebildiği gibi yeni üretilecek olan e-scooterlar da üretim sırasında bu alıcılara sahip olabilir. Pedler, operatörlerin her bir araçtaki şarj miktarına ilişkin bir genel bakışa sahip olmalarını sağlayan bir yazılımla birlikte kullanılıyor. Alternatif olarak Meredot, müşteriler adına şarj ağını işletebiliyor ve yönetebiliyor.

Pedler, Yabancı Nesne Algılama (FOD), Canlı Nesne Algılama (LOD) ve Konum Algılama (PD) gibi teknolojiler kullanarak scooterların ped üzerine herhangi bir şekilde park edilmesine ve yine de kablo kullanarak şarj etmek ile aynı hızda şarj edilmesine olanak tanıyor. MePower teknolojisi asfalt, kar veya buz üzerinde de çalışabilmekte ve -22 ila 122 derece Farenheit (-30 ila 50 santigrat derece) arasındaki sıcaklıklarda işlevsellik göstermekte.

Meredot’un CEO’su ve kurucu ortağı Roman Bysko, kablosuz şarj cihazlarının mikro mobilitenin yaygınlaşmasını sağlayacak bir temel oluşturacağını umuyor. Bysko şöyle açıklıyor: “Ulaşımın fosil yakıtlardan elektriğe ve şimdi de kablosuz elektriğe geçmesiyle birlikte, kablolu şarjın modasının geçmekte olduğu açık. Kablosuz şarj cihazlarımızın dünya çapında piyasaya sürülmesi ve kurulmasıyla birlikte küresel pazar payımız arttıkça, dünyanın önde gelen hızlı kablosuz şarj sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz.”

Gelişen teknolojiyle beraber e-mobilite alanında çok çeşitli yeniliklere şahit oluyoruz.

Etiketler