Orange, Afrika’nın İlk 5G Ağını Botsvana’da Hizmete Soktu

Şirket yöneticileri, Fransız Telekom grubu Orange’ın geçtiğimiz günlerde Botsvana’da yeni bir 5G ağı kurarak, yüksek hızlı veri hizmetini Orta Doğu ve Afrika’daki diğer pazarlara yayma yolunda ilk adımı attığını söyledi.

Botsvana’daki ilk lansmanın ardından Orange’ın 5G kapsamı, en büyük iki şehir olan Gaborone ve Francistown’da yaşayanlar da dahil olmak üzere Güney Afrika ülkesinin nüfusunun %30’una ulaşacak.

Şirket, kapsama alanının önümüzdeki yılın başlarında diğer şehirlere de genişletileceğini söyledi.

5G özellikli cep telefonlarının fiyatları düşüyor olsa da hala çoğu Afrikalının ulaşabileceği bir seviyede değil.

Orange bunun yerine, düşük nüfus yoğunluğundan dolayı fiber optik altyapının yaygınlaştırılmasının hiç de ekonomik olmadığı Afrika’da hızlı internet sağlamanın bir yolu olarak 5G’ye odaklanıyor.

Orange Botswana CEO’su Nene Maiga lansman öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bizim için ana kullanım alanı sabit kablosuz erişim, yani evde internet.” dedi.

Orange’ın 18 ülkede faaliyet gösterdiği Afrika ve Orta Doğu pazarları, şirketin toplam mobil müşterilerinin %60’ından fazlasını ve 6,4 milyar euro gelirini oluşturuyor.

Bölgede şu anda 44 milyondan fazla 4G müşterisi bulunuyor.

Orange’ın Orta Doğu ve Afrika CEO’su Jerome Henrique, şirketin 2023 yılında, büyük olasılıkla Ürdün’den başlamak üzere, yaklaşık yarım düzine ülkede 5G’nin kullanıma sunulmasını hedeflediğini söyledi.

Henrique, “Ürdün’de 5G’yi başlatma koşulları konusunda hükümetle zaten bir anlaşma var. Bunu büyük olasılıkla Fildişi Sahili ve Senegal izleyecek, ancak hala yasal hükümler hakkında görüşüyoruz.” ifadesinde bulundu.

Etiketler