Schneider Electric, Cirosunu %12 Büyümeyle 3. Çeyrekte 8,8 Milyar Euro’ya Yükseltti

  • Schneider Electric, küresel çapta başarılı faaliyetlerini sürdürdüğü yılın 3. çeyrek döneminde gelirlerini 8,8 milyar Euro’ya yükseltti.
  • Faaliyet gösterdiği dört ana coğrafyada dengeli gelişim sağlayan şirket, çoğu iş biriminde çift haneli büyümeye ulaştı. 
  • Böylece FAVÖK’te %15 büyüme gerçekleşti.
  • Eşzamanlı olarak sürdürülebilirlik alanındaki performansına dair sonuçları paylaşan şirket, bu alanda çalışmalarını güçlü iklim eylemleriyle destekliyor. 

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, 2022 yılı 3. çeyrek dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Bu dönemde şirketin cirosu %12 artışla 8,8 milyar Euro olarak gerçekleşti. FAVÖK’teki büyüme ise %15 oldu. 

Şirketin finansal performansına ilişkin olarak, Schneider Electric Başkan ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire şu değerlendirmede bulundu; “100’ü aşkın ülkede faaliyet gösteren bir şirket olarak yılın 3. çeyreğinde, %12 organik gelir artışı ve dört ana coğrafyada dengeli ve güçlü bir büyüme sağladık. Ürün ve Sistem gelirlerimizde çift haneli büyümeye imza attık. Bu güçlü ivmeyi, özellikle Enerji Yönetimi yazılımı ve Sürdürülebilirlikteki önemli dinamiklerle, Servis, Yazılım ve Sürdürülebilirlik alanlarındaki artan büyüme faktörlerimizle tamamladık. Öngördüğümüz üzere, özellikle elektronik ürünlerin tedariğiyle ilişkili küresel tedarik zincirlerindeki aksamalara rağmen başarıyla yol almaya devam ediyoruz. Öte yandan 3. çeyrek toplam gelirlerimiz, Rusya’daki faaliyetlerimize son vermemizden önemli ölçüde etkilendi. Buradaki şirketimizin devrini tamamlamış ve ülkedeki faaliyetlerimizi sonlandırmış bulunuyoruz. 

Bu dönemde ayrıca endüstriyel sensörler gibi ana stratejimizde artık yer vermeyeceğimiz şirketlerin satışını kapsayan ve 2 milyar Euro’luk gelirin hedeflendiği ‘portföyden çıkarma’ programımızda güçlü bir ilerleme kaydediyoruz. Şu anda bu alanda toplam 1,5 milyar Euro’ya ulaşan bir değer elde etmiş bulunuyoruz. 

Şirket ana stratejisi paralelinde 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı yazılım devi AVEVA’nın azınlık hissesini de satın alma niyetini bu dönemde açıkladı. Bu atılım, yazılım stratejimizin büyümesini hızlandırma, bir veri merkezi ve Enterprise Metaverse’e doğru hızlı bir yol alma fırsatı sunuyor. 

Ekonomideki belirsizliklere rağmen, ürünlerimize ve çözümlerimize olan talep artmaya devam ediyor. Dijitalleşme ve elektrifikasyona olan güçlü talep ve özellikle olgun ekonomilerdeki enerji geçişiyle paralel olarak portföyümüzde ve sağladığımız hizmetlerde bir büyüme ivmesi yakalamış bulunuyoruz. Bu doğrultuda 2022 yılı büyüme hedefimizi gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.” 

Schneider Electric’ten farklı kategorilerde çift haneli büyüme

Schneider Electric, küresel çapta faaliyetlerini ürün, sistem, yazılım ve servis ve dijitalleşme olmak üzere dört ana başlıkta ele alıyor. Şirket, 3. çeyrek gelirlerinin %58’ini ürünlerden elde etti. Bu dönemde elektronik bileşenlerin tedariğindeki sıkıntılar sürse de genel olarak tedarik zincirinde yaşanan rahatlamanın da etkisiyle Schneider Electric bu kategoride %11 büyüme sağladı. Hem Enerji Yönetimi hem de Endüstriyel Otomasyon alanında çift haneli büyüme gerçekleşti. Türkiye ise şirketin bu iki alanda bölgesel bazda en çok talep aldığı ülke oldu.

Şirketin 3. çeyrek gelirlerinin %25’ini temsil eden Sistemler kategorisinde ise dengeli ve organik bir gelişim ile %17 büyüme sağlandı. Enerji Yönetimi, ürün yelpazesinde önemli bir büyüme yaşadı. Bu alanda satışlar, elektronik bileşenlerin teminindeki sıkıntılardan etkilendi ancak fiyat hareketleri ve güçlü talebin etkisiyle büyüme ivmesini korudu. 

Bu dönemde elde edilen gelirlerin %17’sini oluşturan Yazılım ve Servisler de organik olarak %10 büyüdü. Enerji Yönetimine yönelik agnostik yazılım ürünleri, IGE+XAO, ETAP, ALPI ve RIB Software’in güçlü katkılarıyla bu çeyrekte %20’nin üzerinde büyüme ile güçlü bir performans gösterdi. Dijital servis ürünleri, EcoStruxure Advisors ve Siber Güvenlik alanında da çift haneli büyüme sağlandı. Saha Servisleri ise bu dönemde tek haneli organik büyüme gösterdi. 

Sürdürülebilirlik ürünleri (Dijital ve Saha Servisleri), Kuzey Amerika liderliğinde ve Batı Avrupa’da iyi bir performansla, 3. çeyrekte %20’nin üzerinde organik büyüme sağladı. Sürdürülebilirlik danışmanlığı, portföyün geri kalanı için bir katalizör görevi görmeye devam ediyor. 

Schneider Electric, sürdürülebilirlik alanındaki güçlü performansıyla bu alandaki liderliğini koruyor

Schneider Electric, finansal sonuçları ile birlikte 2025 sürdürülebilirlik etki hedefi kapsamında, 2022 yılı 3. çeyrek sonuçlarını da açıkladı. Bu dönemde 10 üzerinden 4,54 puan alan şirket, sürdürülebilirliği işinin merkezine alarak uzun yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaların güçlü etkilerini, iklim değişikliğiyle mücadeledeki liderliği ve olumlu etkisini paylaştığı sonuçlarla yansıtıyor. 

Buna göre, yılın 3. çeyreğinde Schneider Electric, Net Sıfır taahhüt yol haritası Bilimsel Tabanlı Hedefler (Science Based Targets) girişiminin yeni Kurumsal Net Sıfır Standardı tarafından onaylanan dünyanın ilk şirketlerinden biri oldu. Ayrıca itibarlı ESG derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından yapılan 2022 Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi’nde 100 üzerinden 89 puan ile sektör lideri oldu. Öte yandan şirket, 2018’den bu yana müşterilerinin 407 milyon ton CO2 emisyondan tasarruf etmesinde rol oynayarak 2025 yılı taahhüdünün yarısına eşdeğer bir karbon emisyonunun önüne geçmeyi başardı. 

Etiketler