Cisco, Barselona’da Yeni Bir Çip Tasarım Merkezi Açacak

Başbakan Pedro Sanchez’in ofisinden Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, ABD’li teknoloji devi Cisco Systems Inc., İspanya’nın kuzeydoğusundaki Barselona kentinde yeni bir yarı iletken çip tasarım merkezi açacak.

Açıklamada projenin, Avrupa Birliği’nin pandemi yardım fonlarını kullanarak yarı iletken araştırma ve geliştirme için 12 milyar euroya kadar tahsis eden PERTE planının bir parçası olduğu söylendi ancak yatırımla ilgili herhangi bir finansal ayrıntı verilmedi.

Sanchez, ağ donanımı ve iş yazılımı şirketinin CEO’su Chuck Robbins ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, “İspanya, AB’nin 2030 yılına kadar küresel çip pazarının %20’sine ulaşma hedefi konusunda kilit bir oyuncu haline geliyor.” dedi.

Avrupa, kendi çip endüstrisini güçlendirmeye ve küresel yarı iletken kıtlığı ve tedarik zincirindeki sıkıntının tetiklediği ABD ve Asya’ya olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

Duyuru, Volkswagen’in İspanyol birimi SEAT’ın İspanya’da elektrikli araç ve batarya üretmek için 10 milyar euroluk bir projeye devam edeceğini açıklamasından bir gün sonra geldi. 

Etiketler