Twitter’da İlk İşten Çıkarma Turu: Çalışanların Yüzde 25’i Etkilenecek

Geçtiğimiz hafta ünlü milyarder Elon Musk tarafından satın alım süreci tamamlanan Twitter’da işten çıkarmalar başladı. İlk tur işten çıkarmalarda çalışanların yüzde 25’inin işine son verileceği belirtildi.

Washington Post’un haberine göre 44 milyar dolar karşılığında Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’da ciddi oranlarda işten çıkarmalar söz konusu olacak. İlk etapta çalışanların dörtte birinin işine son verilmesi bekleniyor. İşten çıkarma süreciyle ilgili görüşmeleri ise Musk’ın yasal temsilcisi ünlü avukat Alex Spiro’nun üstlendiği kaydedildi.

2021 sonunda 7 bin üzerinde çalışanı olduğu belirtilen Twitter’da yüzde 25’lik oran, yaklaşık 2 bin çalışana tekabül ediyor.

New York Times geçtiğimiz günlerde, vadesi gelen hisse hibelerinden kaçınmak için Twitter’ın 1 Kasım’dan önce işten çıkarma yapacağını yazmıştı. Musk’tan ilgili habere de yalanlama geldi.

6 Ay Sonunda Elon Musk Twitter’ı Aldı

Twitter’da yüzde 9,2’lik hissesi bulunan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz nisan ayında Twitter’ı satın almak için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuş ve taraflar arasında anlaşma sağlanmıştı. 

Ancak sonrasında Twitter’daki spam ve bot hesapları gerekçe gösteren Musk, temmuz ayında anlaşmayı feshettiğini açıklamış ve Twitter ile davalık olmuştu.

Sürpriz bir gelişmeyle ünlü milyarder, ekim ayının başında Twitter’a yaptığı 44 milyar dolarlık teklifi yinelemiş ve yeniden talip olduğunu belirtmişti.

Geçtiğimiz hafta Twitter’ı satın almasının üzerine Elon Musk’ın aldığı ilk kararlardan biri, süreç boyunca kendisini ve şirketi yanlış bilgilendirdiğini savunduğu şirketin CEO’su Parag Agrawal, finans başkanı Ned Segal ve hukuk işlerinden sorumlu Vijaya Gadde’yi işten çıkarmak olmuştu.

Etiketler