Google, Hindistan Rekabet Komisyonunun Android Kararını Tüketiciler İçin Bir “Engel” olarak Nitelendiriyor

Teknoloji devi Google, Hindistan Rekabet Komisyonu’nun cezaları ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Google, Hintli yetkililerin ceza kararını ülkedeki tüketiciler için “büyük bir engel” olarak nitelendirdi.

Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI), rekabet kurallarına aykırı uygulamalar nedeniyle Google’ın ana şirketi olan Alphabet Inc’e geçtiğimiz günlerde 162 milyon dolar değerinde ceza verdiğini açıklamıştı.

Teknoloji devi, Google Chrome, Youtube, Google Haritalar ve diğer uygulamalarının hakimiyetini sağlamak için akıllı telefon üreticileriyle “tek taraflı anlaşma” yapmakla suçlanmıştı. Komisyon Google’a, Android işletim sisteminin lisansını “kötüye kullanmaktan” vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunurken şirketin akıllı telefon üreticileriyle gelir paylaşımı anlaşmalarını da kısıtlamıştı.

Söz konusu ceza ve suçlamalara dair Google’ın ne yanıt vereceği merakla bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Google sözcüsü, “Android herkes için daha fazla seçenek yaratıyor ve Hindistan ve dünya çapında binlerce başarılı işletmeyi destekliyor. Hindistan Rekabet Komisyonu’nun kararı, Hintli tüketiciler ve işletmeler için büyük bir engel. Bu karar Android’in güvenlik özelliklerine güvenen Hintliler için ciddi güvenlik riski yaratıyor ve mobil cihazların maliyetini yükseltiyor.” dedi.

Google, sonraki adımları değerlendirebilmek amacıyla verilen kararı gözden geçireceğini de belirtti.

Etiketler