Banque de France ‘Kuantum Sonrası’ Güvenlik Teknolojisini Test Ediyor

Banque de France, kuantum bilişimin mevcut bilişim teknolojileri sistemlerini saldırılara karşı savunmasız bıraktığı bir dünyaya hazırlanmak için “kuantum sonrası” güvenlik teknolojilerini teste başladı.

Kuantum bilişimin finansal hizmet endüstrisi için pek çok olanak yaratması beklenirken dolandırıcılar için de yeni fırsatlar sağlaması muhtemel görülüyor. 

Küresel finans piyasası altyapı devi Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) tarafından bu ay yayınlanan bir uyarıda, kuantum bilişimin “en yüksek düzeyde korunan bilgisayar sistemlerini bile korsanlığa karşı savunmasız hale getirerek finans şirketleri için önemli riskler yaratabileceğine” yer verildi.

Bilgisayar korsanlarına karşı önlem almak isteyen Fransız merkez bankası ise Cryptonext Security ile birlikte çalışma kararı alarak geleceğin kuantum bilgisayarlarına dirençli “kuantum sonrası” algoritmalar kullanan bir iletişim güvenliği çözümünü test etmek için kolları sıvadı.

Banka, tamamen operasyonel bir zincirde, tam anlamıyla güvenli veri alışverişi için “kuantuma dayanıklı” algoritmalardan oluşan bir kütüphane entegre etti.

Fransız ve uluslararası bilgi güvenliği yetkililerinin tavsiyelerine uygun olarak gerçekleştirilen test başarılı olurken kuantum sonrası algoritmaların bilgi sistemine hibrit bir mantıkla entegre olma kapasitesini de kanıtlamış oldu.

Banque de France Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Valerie Fasquelle, “Post-kuantum algoritmalarının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla Banque de France, kuantum bilişimin gelecekte oluşturabileceği güvenlik riskleri karşısında iletişimin güvenliğinde en son teknolojiyi kullanmak için yeni şifreleme teknolojilerinde ustalaşma yeteneğini ortaya koyuyor.” dedi.

Etiketler