PayPal, Müşterileri ‘Yanlış Bilgi’ İçin Cezalandırma Politikasının Bir ‘Hata’ Olduğunu Söyledi

Online ödeme ağı PayPal Holdings Inc geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların dezenformasyon yapmaları halinde uygulamayı planladığı para cezası ile ilgili geri adım attı.

PayPal açıklamada, dezenformasyon için kullanıcılara ceza verilmeyeceğini ve müşterilerin 2 bin 500 dolar tazminat ödemek zorunda kalabileceklerini söyleyen politika güncellemesinin yanlışlıkla yapıldığını söyledi.

Şirket sözcüsü, “PayPal, insanları yanlış bilgilendirme nedeniyle cezalandırmıyor ve bu dilin politikamıza eklenmesi asla amaçlanmamıştır.” diyerek neden oldukları karışıklık için özür diledi.

PayPal, yanlış bilgiyi yayan herhangi bir mesajın, içeriğin veya materyalin gönderilmesini, paylaşılmasını veya yayınlanmasını yasaklayacak yeni bir Kabul Edilebilir Kullanım Politikası (Acceptable Use Policy) yayınlamıştı.

Müşterilerin her ihlal için 2 bin 500 dolar tazminat ödemek zorunda kalabileceğini söyleyen yeni politikanın 3 Kasım’da yürürlüğe gireceği bildirilmişti.

ABD merkezli şirketin hisseleri, PayPal’ın “yanlış bilgi içerdiğini” söylediği güncellemenin ardından hafta sonu sosyal medyada yoğun tepkilere yol açmış ve yüzde 6 civarında düşüş kaydetmişti.

Eski PayPal Başkanı David Marcus’tan PayPal’a Tepki

PayPal’ın geri adım attığı tartışmalı politika değişikliği sektörün önde gelenlerinden büyük tepki aldı. 

Lightspark CEO’su ve eski PayPal Başkanı David Marcus, ilgili maddenin inandığı her şeye aykırı olduğunu belirtti. Paylaştığı Twitter gönderisinde Marcus, “Özel bir şirket, ona uymayan bir şey söylemeniz durumunda cebinizden para almayı düşünüyor. Çılgınlık.” ifadeleri ile PayPal’ın politika değişikliğini sert bir dille eleştirdi.

Tesla CEO’su ve Eski PayPal kurucu ortağı Elon Musk ise Marcus’un gönderisine “Katılıyorum” diyerek yanıt verdi.

Etiketler