NFT Satışları Üçüncü Çeyrekte %60 Düştü

Kripto kışının etkisi NFT satışları da dahil olmak üzere tüm sektörde kendisini iyiden iyiye hissettiriyor. Blok zinciri analiz şirketi DappRadar verilerine göre 2022 NFT satışları, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 60 oranında düşüş kaydetti.

NFT’ler, çevrimiçi bir oyundaki bir resmi, videoyu veya öğe gibi dijital bir dosyayı temsil eden, benzersiz ve blok zinciri tabanlı bir varlık olarak tanımlanıyor. 2021’de kripto zengini spekülatörler tarafından büyük ilgi gösterilen ve popülerliği artan NFT’lerin satış hacmi son aylarda hızlı bir düşüşe sahne oldu. 

DappRadar verilerine göre 2022’nin ikinci çeyreğinde 8,4 milyar dolar olarak kaydedilen NFT satışları, yılın üçüncü çeyreğinde 3,4 milyar dolara geriledi. 2022’nin ilk çeyreğinde ise satış hacmi 12,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

NFT piyasaları 2021’de kripto para biriminde görülen artışlar ve yatırımcılar arasındaki yüksek risk iştahından yararlanırken 2022’de gerçekleşen merkez bankası faiz artırımları yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdı. 

Tüm bu gelişmeler ışığında NFT satışlarında keskin bir düşüş gözlemlendi. Kripto para birimlerinde de durum farklı değil. Kasım ayında 69 bin dolar ile zirveye çıkan Bitcoin, an itibarıyla 19 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

NFT Pazaryeri OpenSea’de 5 Ay Arka Arkaya Düşüş

Piyasadaki en büyük NFT pazarı olarak kabul edilen OpenSea’deki satışlar, Eylül ayında da düşerek beş ay üst üste gerileme gördü.

A16z dahil yatırımcılar tarafından desteklenen OpenSea’nin CEO’su Devin Finzer, “Bence bu ortam hakkında sıra dışı olan şey, hem makro ekonomik gerilemenin hem de kripto kışının kesişimi olmasıdır.” dedi.

Önceki kripto kışlarının yalnızca kripto piyasalarını etkilediğini belirten Finzer, bu dönemin ne kadar süreceği konusunda ‘muhafazakar olmanın’ akıllıca olduğu belirtti.

Ünlü CEO şirketin ‘finansal açıdan iyi bir konumda’ olduğunu ve uzun vadede NFT’lerin potansiyelinden heyecan duyduğunu ve yaşanan gerilemeyi ‘inşa aşaması’ olarak nitelendirdiğini de sözlerine ekledi.

Pazar takipçisi NonFungible.com’a göre haftalık NFT alıcı sayıları, Ocak ayı sonunda kaydedilen zirve sayılardan yüzde 50’dan fazla düşüş kaydetti.

Art Market Research verilerine göre NFT çılgınlığını hızla kabullenen geleneksel sanat piyasası da düşüşten nasibini aldı. Christie’s, Sotheby’s, Phillips ve Bonhams’daki NFT satışlarının bu yıl toplamda 8,4 milyon sterline ulaştığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde kaydedilen satış hacmi 127 milyon sterlin civarındaydı.

Etiketler