Stellantis: Çip Arzı Durumu 2023 Sonuna Kadar ‘Karmaşık’

Araba üreticisi Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares Fransız gazetesi Le Parisien’de yayınlanan bir röportajda, yarı iletken tedarik zincirinin gelecek yılın sonuna kadar sıkıntıda olacağını beklediğini söyledi.

“Durum 2023’ün sonuna kadar karmaşık kalacak, daha sonra biraz rahatlayacak.” diyen Tavares, “yarı iletken üreticileri, özellikle fiyatları yükselttikleri için bizimle tekrar iş yapmakla ilgileniyor” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde COVID-19 pandemisi de dahil olmak üzere bir dizi faktörün etkisiyle yaşanan yarı iletken çip kıtlığı, küresel otomobil üreticilerinin milyonlarca otomobillik planlarını rafa kaldırmalarına yol açtı. Yaşanan sıkıntılar bir nebze hafiflese de artan maliyetler otomobil şirketlerini zora sokuyor.

Çip sorunu, üreticilerin satışları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Cumartesi günü yayınlanan sektör rakamlarında Fransa’da yeni araç kayıtlarının geçen ay yüzde 5 arttığı ancak yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 12 düşüş kaydettiği belirtildi.

Etiketler