Otonom Teknoloji Şirketi Aurora, Apple veya Microsoft’a Satış Planları Yapıyor

Bloomberg’in haberine göre Aurora Innovation Inc İcra Kurulu Başkanı Chris Urmson kısa süre önce, otonom teknoloji şirketinin zorlu piyasa koşullarıyla mücadele edebilmek için Apple veya Microsoft’a olası bir satış da dahil olmak üzere çeşitli seçeneklere değindiğini bildirdi. 

Piyasanın yükselişe geçtiği dönemde elektrikli ve otonom araç girişimleri, halka arzlar ve birleşme yoluna giderek kolayca nakit para toplamayı başarmıştı. Ancak yükselen enflasyon, ekonomideki belirsizlik ve tedarik zinciri kargaşası sonrasında bu şirketler, araçlarını piyasaya sürme ve nakit akışı sağlamada büyük sıkıntı yaşıyor. 

Reuters’in 2020 yılındaki bir haberine göre Apple, otonom araç teknolojisine yöneliyor ve 2024’te çığır açan kendi pil teknolojisini kullanan bir binek araç üretmeyi hedefliyor.

Öte yandan Microsoft’un ise çoğunluk hissesine General Motors’un sahip olduğu 30 milyar dolar değerindeki San Francisco merkezli otonom araç üreticisi Cruise’a yatırım yaptığı biliniyor.

Habere göre, Alphabet Inc’in sürücüsüz otomobil projesini yürüttükten sonra Aurora’nın kurucu ortağı olan Urmson, maliyet kesintileri, şirketi özelleştirme ve varlıkları devretme veya satma gibi bir dizi önlem de açıkladı.

Aurora, henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz yılın sonlarında halka açılmasından bu yana Aurora, bu yıl içerisinde değerinde yüzde %80 düşüş gerçekleşti. Aurora’nın piyasa değeri 2.4 milyar dolar civarında.

Şirket geçen ay, otonom yük kamyonlarının teslimatını, tedarik kısıtlamalarını gerekçe göstererek 2024’ün ilk yarısına kadar bir yıl süreyle erteleyeceğini söylemişti.

Bloomberg haberine göre Urmson’un önerdiği diğer seçenekler arasında sektördeki şirketleri 150 milyon ila 300 milyon dolar nakit karşılığında satın almak, işe alımları dondurmak ve işten çıkarmaya gitmek de yer alıyor.

Etiketler