VinFast Üretimi Artırmak İçin İlave 8.000 Çalışan İşe Alacak

Vietnamlı VinFast, bu yılın sonuna kadar pille çalışan ilk SUV araçlarını Amerika Birleşik Devletleri’ne teslim etmek için üretimi hızlandırırken Vietnam’daki elektrikli araç fabrikası için 8.000 çalışan daha istihdam etmek istediğini söyledi.

Vietnam’ın en büyük holdingi Vingroup’un bir markası olan VinFast, şu anda toplam 6.000 kişilik çalışana sahip.

Şirket, resmi hesabındaki bir Facebook gönderisinde “Yeni işe alımlar VinFast’ın üretim genişlemesi için” diyerek işe alımların Vietnam’ın Haiphong kentindeki fabrikasına yapılacağını duyurdu.

Gönderide “Montaj işçileri, teknisyenler ve mühendisler dahil olmak üzere işe alınacak olan yeni personel, Ağustos ve Eylül aylarında çalışmaya başlayacak.” ifadelerine yer verildi.

Haiphong fabrikası yılda 250.000 otomobil üretme kapasitesine sahip ve VinFast, bu kapasiteyi 2026 yılına kadar 600.000’e yükseltmeyi hedefliyor.

Mart ayında VinFast, Kuzey Carolina’da yılda 150.000 elektrikli araçlık kapasiteye sahip bir tesis kuracağını duyurmuş ve tesisin 7.500 kişiye istihdam yaratacağını söylemişti.

VinFast, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki satışlar için Vietnam’da üretmeyi planladığı VF8 ve VF9 model tamamen elektrikli SUV’larla başlayarak 2026 yılına kadar yılda 750.000 elektrikli araç satmayı beklediğini söyledi.

Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 8.000 rezervasyonu olduğunu ve yıl sonundan önce Haiphong’daki tesisten VF8 modellerini ABD’deki müşterilere ihraç etmeyi ve teslim etmeyi planladığını da dile getirmişti.

VinFast’ın Vietnam’daki genişlemesi ve yapacağı işe alım haberi, Samsung Electronics Co Ltd’nin Vietnam’daki devasa akıllı telefon fabrikasındaki üretimini, azalan talebe yanıt olarak küçülttüğü bir zamanda geldi.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve Vietnam’ın en büyük yabancı işvereni olan Samsung, küresel üretiminin yarısını Vietnam’da gerçekleştiriyor.

Etiketler