Amazon, Roomba Robot Süpürge Üreticisi iRobot’u 1,7 Milyar Dolara Satın Alıyor

Amazon geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, kendi kendine çalışan Roomba robot süpürgesiyle tanınan iRobot’u 1,7 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Ünlü e-ticaret şirketi, iRobot’un temizlik işlerine harcanan zamanı ortadan kaldırarak müşterilerinin hayatlarını “daha kolay ve keyifli” hale getirme misyonunu paylaştığını dile getirdi.

Amazon Devices Kıdemli Genel Müdürü Dave Limp yaptığı açıklamada, “Zaman tasarrufunun önemli olduğunu ve ev işlerinin, müşterilerin sevdiği bir şeyi yapmak için harcayabileceği değerli zamanlarından çaldığını biliyoruz.” dedi.

Amazon, iRobot’un yaklaşık 275.6 milyon dolarlık net borcunu da içerecek şekilde hisse başına 61 dolar karşılığında iRobot’u satın alacak.

Hissedarlar ve düzenleyicilerin onayına tabi olan anlaşma imzalandığında, iRobot CEO’su Colin Angle görevine devam edecek.

Angle yaptığı açıklamada, “Amazon, insanları evde daha fazlasını yapmaya teşvik eden ince düşünülmüş yenilikler oluşturma tutkumuzu paylaşıyor ve ekibimizin misyonunu devam ettirmesi için daha iyi bir yer düşünemiyorum.” dedi.

Anlaşma, Akıllı Ev Ekosistemini Hedefliyor

Raymond James teknoloji analisti Brian Gesuale, iRobot’un akıllı ev ekosisteminde önemli bir oyuncu haline geldiğini belirterek, anlaşmanın her iki şirket için de anlamlı olduğunu söyledi. Ayrıca, yaklaşık 16 milyon kullanıcısı ile iRobot, oldukça büyük bir müşteri kitlesine de sahip.

Gesuale, “Daha da önemlisi iRobot’un, cihazların verimliliğini onaylayan ve memnuniyetini dile getiren bu müşteri kitlesinin evlerinin ayak izi ve düzeni hakkında da bilgi sahibi olması. Kullanıcı sayısı, Amazon’un sahip olduğu müşteri kitlesiyle karşılaştırıldığında sönük kalsa da iRobot’un sunduğu mobilite, Amazon’un bıraktığı ize güzel bir katkı sağlıyor gibi görünüyor.” dedi.

Bedford, Massachusetts merkezli iRobot, üç aylık bilançosunu da açıkladı. Gelir, siparişlerdeki azalma ve gecikmeler nedeniyle %30 düşerken şirket işgücünün %10’unu işten çıkardığını duyurdu.

Geçen yıl keskin bir düşüş yaşayan şirket hisseleri Cuma gününün erken işlemlerinde %19’dan fazla artış gösterdi.

Etiketler