Elon Musk’ın Neuralink’inin Rakibi İlk ABD’li Hastanın Beynine Cihazını Yerleştirdi

Elon Musk’ın Neuralink beyin bilgi işlem girişimi, teknolojisini insanlara yerleştirmek için Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi’nden henüz onay alamadı. Bununla birlikte, Neuralink’in rakibi Synchron, ilk cihazını ABD’li bir hastanın beynine yerleştirdi. Bloomberg’in haberine göre söz konusu cihaz, hareket etme ve konuşma yeteneğini etkileyen nörodejeneratif bir hastalık olan ALS hastasına takıldı.

Umut edilen, hastanın internete göz atabilmesi ve sadece düşünerek e-posta ve metin yoluyla iletişim kurabilmesi. Cihaz, bilgisayara gönderilen komutlar aracılığıyla hastanın düşüncelerini eyleme dönüştürecek.

Synchron daha önce cihazlarını Avustralya’daki dört hastaya yerleştirmişti. Habere göre hiçbir yan etkisinin olmadığı bildirilen cihaz, bu hastaların WhatsApp üzerinden mesaj göndermelerine ve çevrimiçi alışveriş yapmalarına olanak sağladı.

Synchron, altı hastanın beynine yerleştirmek için stentrode cihazının insan denemesine başlamak için Temmuz 2021’de FDA onayı almıştı.

Stentrode, hastanın kafatasını kesmeden veya dokularına zarar vermeden beyne yerleştirilebiliyor. Doktor hastanın boynunda bir kesi açarak bir kateter yardımıyla stentrode cihazı, istemli hareketlerin planlanması, kontrolü ve yürütülmesinde yer alan motor korteks içindeki bir kan damarına yerleştiriyor. 

İmplantı tamamlandıktan sonra ikinci bir prosedür ile cihaz, hastanın göğsüne yerleştirilen bir bilgisayar cihazına bağlanıyor. Stentrode, beyinde ateşlenen nöronlar tarafından üretilen sinyali okuyor ve ardından sinyali Bluetooth aracılığıyla bir bilgisayara veya telefona gönderen bilgi işlem cihazına gönderiyor.

Neuralink ise küçük, disk şeklindeki cihazını bir hastanın beynine yerleştirmek için bir cerrahi robot geliştirmeye çalışıyor. Cihaz daha sonra gömülü bilgisayar çiplerindeki sinyalleri işleyecek ve filtreleyecek.

ABD’deki insan denemesi Synchron’un cihazı için bir ilk olsa da, bu alandaki ilk geliştirme değil. İmplante edildiğinde beyne itilen 100 iğneli küçük, silikon bir kare olan bir mikroelektrot dizi teknolojisi olarak Utah dizilimi, 1992’de Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilmesinden bu yana elektrik sinyallerini beyinden bilgisayara iletmek için standart haline geldi. Geçen yıla kadar, FDA onaylı tek BCI veya beyin-bilgisayar arayüzü olan Utah dizilimi, belden aşağısı felçli hastaların robot kollarını kontrol etmesini sağlamak gibi önemli sonuçlar ortaya koydu.

Ancak bu dizilim, 1990’ların teknolojisine dayanıyor ve beynin 86 milyar nöronunun yalnızca bir kısmını kapsayabiliyor.

Musk Neuralink’i, insan beynine yerleştirildikten sonra bir bilgisayarın kişinin düşüncelerini eyleme dönüştürmesine izin verecek bir cihaz geliştirmek amacıyla 2016 yılında kurdu. Musk, sadece beyin hastalıklarını ve bozukluklarını tedavi etmek değil, hastaları iyileştirmek istiyor.

Musk, Şubat 2021’de paylaştığı tweet gönderisinde “Neuralink, implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve FDA ile yakın iletişim halinde. İşler yolunda giderse, bu yıl içinde ilk insan denemelerini yapabiliriz.” demişti.

Ancak Musk’ın arzusuna rağmen Neuralink henüz insanlar üzerinde test edilmedi.

Etiketler