Rus Blok Zinciri Şirketi Atomyze Ülkenin İlk Dijital Tokenını Piyasaya Sürdü

Rusya merkezli bir blok zincir firması olan Atomyze, ülkenin paladyum tarafından desteklenen ilk dijital tokenini piyasaya sürdüğünü iddia ediyor.

Atomyze, Şubat 2020’de dijital varlık ticareti için regülatör onayı alan ilk Rus firması olmuştu.

Atomyze’nin yatırımcılarından biri olan ve tokenları destekleyen paladyumun üreticisi Nornickel’in en büyük hissedarı Rus milyarder Vladimir Potanin, “Rusya’nın ilk endüstriyel tokenının ortaya çıkışı, Rus ekonomisinin yeni bir döneme – tokenizasyon çağına – girişine işaret ediyor. Kullanıcı anonimliğini en üst düzeye çıkarmak için blok zinciri teknolojisinin kullanıldığı güvenli olmayan kripto paraların aksine, endüstriyel ve diğer tokenlar, fiziksel varlıklar tarafından güvence altına alınır ve blok zincir teknolojisinin kullanımı onlarla yapılan işlemleri güvenli hale getirir.” dedi.

Platform ayrıca ilk yatırımcılarını, Rus bankası Rosbank’ı, broker Vector X’i ve Rus holdingi Interros’u da garantiledi.

Tokenin piyasaya sürülmesi, son haftalarda Rusya’dan yapılan bir dizi blockchain ve dijital varlık duyurusunun ardından geldi.

Rusya’nın en büyük borç verenlerinden ikisi olan Sberbank ve VTB, ilk dijital varlık alım satımlarını gerçekleştirdi

Bugüne kadar Rusya merkez bankası, finansal istikrarla ilgili korkuları gerekçe göstererek dijital varlıkların ve kripto para birimlerinin kullanımını teşvik etme konusunda çekingen davranıyordu.

Bununla birlikte, tokenizasyon ve dijital varlıklar, Ukrayna’nın işgalinin ardından uygulanan yaygın yaptırımların bir sonucu olarak Rus işletmelerinin mevcut finansman zorluklarını hafifletmenin bir yolu olarak görülüyor.

Buna ek olarak, Rus milletvekilleri geçtiğimiz günlerde dijital varlık ve kripto para ihraç edenleri katma değer vergisinden muaf tutmak için bir yasa tasarısı önerdi.

Etiketler