eBay, Türkiye’den Çekiliyor Mu? GittiGidiyor Operasyonlarını Sonlandırıyor Mu?

Emin olun bu yazıyı büyük mutsuzluk içinde yazıyorum. GittiGidiyor’un benim hayatımdaki yeri özeldir. 2008-2012 yılları arasında GittiGidiyor’da üç yıl çalışma fırsatım oldu. Bu üç yılın 1,5 yılı kurucuların (Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Tolga Kabataş) şirketin başında olduğu dönemdi. Bildiğiniz gibi 2011 yılında eBay, GittiGidiyor’un %93’ünü satın aldı ve kurucular hemen sonrasında şirketten ayrıldı… Bu yıllarda şirketin genel müdürü Cenk Angın’dı. 3 yılın büyük bir kısmında kendisine direkt bağlı olarak çalıştım. GittiGidiyor’da, eBay global organizasyonuna entegre olma yolunda çalışmalar yürütüldü. Ben de bu süreçte farklı görevler aldım. Sonrasında farklı nedenlerle ve kişisel planlarım doğrultusunda eBay Türkiye’den ayrılmayı uygun gördüm.

Gerek GittiGidiyor’un kurucularının şirketin başında olduğu dönem, gerekse de eBay dönemi bana çok şey öğretmiştir, katmıştır. Kurucuların işin başında olduğu dönemde inanılmaz bir çevik yapıyı bizzat yaşamıştım. Bu beni müthiş tatmin etmişti. O zamana kadar hiçbir şirkette böyle hızlı karar alındığını görmemiştim. Tabii bunda şirketin tamamen dijital bir oyuncu olmasının (pure player) da etkisi vardı. Alınan bir kararın etkisini saatler, günler içinde görebilirdiniz…

eBay’in global ve bölgesel toplantıları sayesinde birçok değerli yöneticiyle tanışma fırsatı bulmuştum. Farklı ülkelere (Amerika, İspanya, İngiltere gibi) gitme şansım olmuştu. Bugün orada tanıştığım profesyonellerin büyük bir kısmı ile LinkedIn’de bağlantım var. Birçoğu dünyanın önde gelen şirketlerinin tepe yöneticisi konumunda.

Neyse fazla uzatmayayım… Neden üzgün olduğum konusuna gelince, GittiGidiyor Türkiye ekibi dışındaki (oradaki çalışanları zan altında bırakmamak için bunu özellikle belirtiyorum) farklı kaynaklardan aldığım güvenilir bilgilere göre eBay, Türkiye’den önümüzdeki aylarda çekiliyor. Yakında bunun açıklaması yapılacak. Eminim GittiGidiyor Türkiye ekibi içinde bunu bilen arkadaşlarımız da vardır. Zaten aksi düşünülemez.

Bu durumun Türkiye perakende ve dijital ticaret ekosistemi için önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Yabancı bir yatırımcının Türkiye’den çıkması hepimiz için büyük bir kayıp… Bu çıkışın altındaki nedenleri eminim ilerleyen günlerde daha fazla konuşacağız, tartışacağız. Ben bu tartışmaları da çok değerli buluyorum.

GittiGidiyor satın alma değerinin yaklaşık 220 milyon dolar seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, üzerine yaklaşık 11 yılda yapılan toplam zararla birlikte, bu hamlenin eBay için çok yüksek bir write-off olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Etiketler