Apple App Store Hollandalı Flört Uygulaması Geliştiricilerine Daha Fazla Ödeme Seçeneği Sunacak

Apple Inc geçtiğimiz günlerde, Hollandalı flört uygulama geliştiricilerinin Apple’ın uygulama içi ödeme sistemlerini nasıl atlatabileceklerini açıkladı. Bu hamle, iPhone üreticisinin mobil uygulama endüstrisi üzerindeki kontrolüne ilişkin küresel antitröst endişeleri karşısında yakından izlenen bir adım. 

Apple, Tinder sahibi Match Group Inc gibi bazı geliştiricilerin çok yüksek bulduğu %30’a varan komisyon talep eden uygulama içi ödeme sisteminin kullanımını uzun süredir zorunlu tutuyor. Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu ( ACM), geçtiğimiz yıl, Apple’ın kurallarının flört uygulaması pazarındaki Hollanda rekabet yasalarını ihlal ettiğine karar vermiş ve şirketin bu geliştiricilerin üçüncü parti ödeme işlemcilerini kullanmasına izin vermesini istemişti. 

Hizmet işinin (Apple Services) en büyük bileşeni olan App Store gelirleri üzerindeki etkisi sebebiyle Hollanda antitröst davasındaki gelişmeler yatırımcıların takibinde. 

Kurallar çerçevesinde Apple, flört uygulaması geliştiricilerinin, uygulama içi ödeme sistemi dışında yapılan satışlar için yine de komisyon ödemesi gerekeceğini ancak onlara ufak bir indirim sağlanacağını söylemişti. Öncesinde %30 oranında komisyon ödeyen geliştiricilerin, artık %27 komisyon ödemesi gerekeceği belirtmişti.

Ancak geliştiriciler, kullanıcıları bir yıldan daha uzun süre abone yapmak gibi bazı kriterleri karşıladığında, Apple’a zaten %15 daha düşük komisyon ödüyor. 

Apple’ın önceki kuralları, bu geliştiricilerin üçüncü parti ödeme sistemlerini kullanırken de bu indirimden yararlanıp yararlanamayacağı konusunda net değildi. Şirketin yaptığı açıklamada, bu geliştiricilerin dış ödeme sistemlerini kullanırken %12 komisyon ödecekleri belirtildi.

Apple ayrıca Hollandalı yetkililerin, üçüncü parti ödemeleri kullanırken uygulamaların nasıl görüneceğine dair değişiklikleri zorunlu tuttuğunu söyledi.  

Apple’ın sistemi, kullanıcılara, geri ödeme talep etmek gibi ödeme sorunları için kullanıcının geliştiriciyle iletişim kurması gerektiğini söyleyen bir uyarı gösterecek. En başta şirket, bu uyarıdan sonra kullanıcıların üçüncü parti ödeme seçeceğini kullanmaktan vazgeçmesine izin veren bir düğme eklemişti; ancak şirket yaptığı açıklamada, Hollandalı yetkililerin bu düğmeyi reddettiğini söyledi. 

Konuyla ilgili bir duyuruda Apple, “Bu değişikliklerden bazılarının kullanıcılarımızın gizliliği veya veri güvenliği açısından en doğrusu olduğuna inanmıyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi ACM’in emrine katılmıyor ve temyize başvuruyoruz.” dedi.

Etiketler