Microsoft Şeffaflığı Artırmak İçin Tüm İş İlanları İçin Maaş Aralıklarını Yayınlayan İlk Büyük ABD’li İşveren Olacak

Microsoft, iş arayanlar için şeffaflığı artırmak amacıyla Amerika’daki tüm iş ilanlarında maaş aralıklarını açıklayan ilk büyük ABD işverenlerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü duyurulan hamle, Microsoft’un ana eyaleti Washington’da gelecek yıl başlayacak olan yeni iş ilanlarında bu tür açıklamaları gerektirecek yeni bir yasayı takiben geldi.

Bu tür yasaların bir kısmı yakın zamanda çeşitli eyaletlerde kabul edilmiş veya önerilmişti. Bu da birden fazla yargı alanını kapsayan şirketlerin yakında maaş aralıklarını potansiyel başvuru sahiplerine açıklamak için benzer hamleler yapabileceği anlamına geliyor.

Microsoft, en geç Ocak 2023’ten başlayarak bütün kamuya açık ve kurum içi iş ilanlarına maaş bilgisi eklemeye başlayacağını söyledi.

Pek çok şirket gibi, sıkı bir işgücü piyasasında en iyi yetenekleri çekmek için çabalayan Microsoft, son zamanlarda liyakat zamlarını ve hisse senedi ödüllerini artırma sözü vermişti.

Washington’daki yeni maaş açıklama yasası, Colorado’daki benzer bir yasayı takip ediyor. New York City geçtiğimiz günlerde, Kasım ayında yürürlüğe girmesi beklenen benzer bir önlemi kabul etmişti.

Kaliforniya’da işverenlerin, ilk görüşmeden sonra talep üzerine maaşları açıklamaları gerekiyor. Massachusetts, talep üzerine maaş açıklamasını gerektiren benzer bir yasa tasarısı önerdi.

Kurallardan bazıları, uygulandıkları yargı bölgesindeki uzaktan çalışma için geçerli, yani maaş açıklamalarının yaygınlaşması muhtemel.

Microsoft geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’deki mevcut rekabet etmeme maddelerini uygulamayı durduracağını ve aynı zamanda 2023’te işgücü politikalarının medeni haklar denetimini taahhüt edeceğini söyledi.

Washington merkezli yazılım firması Redmond, rekabet etmeme maddelerinin uygulanmasında yapılan değişikliklerin şirketin en üst düzey liderliği için geçerli olmayacağını söyledi. 

Microsoft, işgücü politikalarının ve uygulamalarının medeni haklar denetiminin üçüncü bir tarafça gerçekleştirileceğini ve bir rapor yayınlanacağını da ekledi.

Ayrıca, çalışanların yasa dışı olarak algıladıkları davranışları açıklamalarını yasaklayan ABD uzlaşma ve ayrılık anlaşmalarında artık gizlilik dilini kullanmayacak.

Şirket geçen hafta, uzun süredir organize emekle ilgilenmeyen teknoloji sektöründe artan anlayışlılığın bir işareti olarak, çalışanlarının sendikalaşma çabalarına direnmeyeceğini söylemişti.

Etiketler