IoT Cihazlar İçin Alg ile Çalışan Mikroişlemci

Araştırmacılar bir mikroişlemciye tam bir yıl boyunca güç sağlamak için yaygın bulunan bir mavi-yeşil alg türü kullandı.

2035 yılına kadar bir trilyon nesnelerin interneti (IoT) cihazı olması bekleniyor. Tüm bu cihazlara güç sağlamanın en etkili ve sürdürülebilir yolunu bulmak, hem girişimciler hem de araştırmacılar için önemli bir imtihan. Algler ise potansiyel bir güç kaynağı ve Cambridge Üniversitesi’den bir grup araştırmacı yakın zamanda bu teoriyi teste tabi tuttu. 

Cambridge ekibi, AA pile benzer boyutta küçük bir mikroişlemci geliştirdi. Bu sistem, yaygın, ucuz ve büyük ölçüde geri dönüştürülebilir malzemelerden geliştirilirken güç kaynağı olarak Synechocystis isimli zehirsiz ve yaygın bir alg türü kullanıldı. Algler fotosentez yoluyla enerji ve mikroişlemciye güç sağlayan küçük bir akım üretiyor. 

Energy & Environmental Science dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, alglerin ortam ışığı ve sudan başka bir şey kullanmadan bir yıl boyunca mikroişlemciye güç sağlayabileceğini keşfetti.

Araştırmanın şaşırtıcı bulgularından biri de alglerin fotosentez yapmak için ışığa ihtiyaç duymasına rağmen karanlık zamanlarda da enerji üretmeye devam etmesi. Araştırmacılara göre bunun nedeni, alglerin ışık olmasa da fotosentez yoluyla önceden ürettiği besinlerin bir kısmını işlemeye devam etmesi.

Pillerden farklı olarak alg tabanlı bu sistem enerjiyi depolamak yerine üretiyor. Makalenin ortak yazarlarından biri olan Cambridge Üniversitesi Biyokimya Profesörü Christopher Howe, “Büyüyen nesnelerin İnterneti, artan miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bunun pil gibi depolamaktan ziyade enerjiyi üreten sistemlerden gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fotosentetik cihazımız enerji kaynağı olarak ışığı kullandığından pillerdeki gibi bitmesi söz konusu değil.” dedi.

Etiketler