İki Kıdemli Grab Yöneticisi, Şirketin Zararları Önlemek İçin GrabFin Birimini Yeniden Düzenlemesi Nedeniyle İstifa Etti

Reuters’in iki farklı kaynaktan aldığı bilgiye göre Grab Holdings’in iki üst düzey fintech yöneticisi, Güneydoğu Asya’daki araç çağırma ve teslimat firmasının zarar eden gruptaki anahtar bir birimi yeniden düzenlemesi üzerine son aylardaki diğer üst düzey ayrılmalara ek olarak istifa ettiğini duyurdu. 

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynakların verdiği demece göre, Grab’in ödemeler ve ödüller işini yöneten ve yaklaşık altı yıldır şirkette olan yöneticisi Chris Yeo ve ödeme ağ geçiti (payment gateway) işini yöneten Jeffrey Goh şirketten ayrılıyor.

Hem Yeo hem de Goh, Grab Financial Group’un dijital ödemeler, finansman, sigorta, ödüller ve varlık yönetimi hizmetleri sağlayan GrabFin biriminde çalışıyor ve bu bölüm Grab’ın bölgesel büyüme stratejisinin önemli bir parçası.

Son yönetici ayrılışları, Grab’in zararlarının bir önceki yılki 2,7 milyar dolardan 2021’de 3,6 milyar dolara yükselmesiyle gelirken; yatırımcıların, şirketin zararı nasıl durdurmayı planladığına odaklanmasıyla birlikte gelir %44 artış göstermişti.

Grab ilk çeyrekte zararı daraltmıştı.

Özel amaçlı satın alma şirketiyle (SPAC) 40 milyar dolarlık rekor bir birleşmenin ardından Aralık ayında Nasdaq’ta listelenmesinden bu yana Grab’ın hisseleri, düşen teknoloji hisseleri ve devam eden zararlar ile değerinin dörtte üçünü kaybetti.

Kaynaklardan biri, “GrabFin içindeki birçok bölüm, önemli performans metrikleri ile uyarıldı. Karlılığa ulaşmak için yoğun bir odaklanma söz konusu.” dedi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre, SoftBank Group Corp’un Vision Fund’ını ve Uber’i en büyük hissedarları olarak kabul eden Grab’ın yönetici direktörleri Yeo ve Goh, ihbar sürelerini doldurdu.

İşten ayrılmalar ve GrabFin’deki yeniden düzenleme haberleri henüz kamuya açıklanmadı.

GrabFin’deki istifalar, fintech biriminin genişlemesinde önemli bir rol oynayan eski bankacı ve Grab’ın kredilendirme başkanı Ankur Mehrotra’nın, altı yıllık bir görev süresinin ardından ayrılmasından bir ay sonra geldi.

Bu yıl Grab’ın kıdemli teknoloji yöneticilerinden biri bir kripto para oyun şirketini yönetmek ve sigorta ve varlık yöneticisi ise bir startup ​​kurmak için şirketten ayrılmıştı.

Grab, yöneticilerin işten ayrılışları hakkında yorum yapmaktan özellikle kaçınırken Yeo ve Goh’tan da Reuters’in yorum talebine henüz yanıt gelmediği bildirildi.

Reuters’e verdiği bir e-posta yanıtında Grab, bölgesel fintech ekosistemini genişletmeye odaklandığını ve Güneydoğu Asya’da tüm işlerinde önemli bir fırsat gördüğünü söyledi.

Fintech operasyonlarının artık ülke ekipleri tarafından yönetileceğini belirtti.

Büyüme Potansiyeli

Güneydoğu Asya ekonomileri pandemi kaynaklı bir çöküşten kurtulurken Grab’ın geçen haftaki tahminlerine göre amiral gemisi araç paylaşım ve gıda dağıtım işlerinde bir toparlanma öngörülüyor.

Grab’in kurucu ortağı ve CEO’su Anthony Tan, analistlere, Grab’ın disiplinli maliyet yönetimi yoluyla karlılığa doğru ilerlediğini açıkladı.

Kaynaklar, GrabFin’in kazançlı alanlara odaklanmak amacıyla bölge ve ülke ekiplerini düzene soktuğunu söylerken kaynaklardan biri, şirketin GrabFin’in faaliyet gösterdiği birçok alanda kayıpları azaltmaya çalıştığını belirtti.

Güneydoğu Asya’da sekiz ülkede ve 480 şehirde faaliyet gösteren Grab, platformunda beş milyondan fazla kayıtlı sürücüye ve iki milyondan fazla işletmeye (merchant) sahip. Şirket, GFG’yi büyük büyüme potansiyeli olan bir işletme olarak görüyor.

Grab’ın Singapur ve Malezya’daki dijital bankacılık ortak girişimini içeren bölgesel dijital bankacılık işi de GFG’nin bir parçası. Grab ayrıca bu yıl, bir Endonezya bankasında azınlık hissesi satın almıştı.

Etiketler