Rus Sberbank, Yeni Kuracağı E-ticaret Holdingi İçin Yönetim Ekibinde Değişikliklere Gitti

Rusya’nın en büyük kredi kuruluşu Sberbank geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, sadece finansal hizmet veren yapısından uzaklaşma süreci kapsamında; yönetim ekibinin görevlerini değiştirdiğini ve bir e-ticaret holding şirketi kuracağını belirtti.

Ana faaliyet alanından başka pazarlara giren Rus şirketler arasında yer alan Sberbank, bankaların gittikçe azalan marjlarıyla mücadele etmek amacıyla e-ticaret, teknoloji ve bulut servisleri gibi finans dışı işlerini geliştiriyor.  

1 Haziran’da yürürlüğe gireceği belirtilen değişiklikler kapsamında Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Lev Khasis görevinden ayrılarak yeni e-ticaret holding şirketinin genel müdürü olacak.

Khasis yaptığı açıklamada, “Sber’in stratejisinin temel hedeflerinden biri, Rusya’daki e-ticaret endüstrisinde lider konuma gelmektir. Bu oldukça iddialı bir meydan okumadır.” dedi.

Sberbank CEO’su German Gref gazetecilere verdiği demeçte, şirketin tüm e-ticaret varlıklarının markası kesinleşmek üzere olan bu yeni kurulacak holding şirketinde toplanacağını söyledi.

Holding şirketi, Sberbank’ın SberMarket, SberMegaMarket, SberLogistics, eczane yatırımı SBER EAPTEKA ve SMM Retail’deki yatırımlarının yanı sıra bankanın teknoloji firması VK ile ortak girişimi olan O2O Holding’deki yatırımlarını birleştirecek. 

Sberbank yaptığı açıklamada, “Holdinge katılmaya hazırlanan şirketlerin tüm Sber ortakları, hisselerini piyasa değerleriyle holdingteki hisselerle değiştirmek için bir teklif alacak.” dedi.

Sberbank ayrıca biri ticari diğeri ise bireysel müşterilere odaklanan iki ayrı “ekosistem” de kuracak.

Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Alexander Vedyakhin, B2B bölümünün gelişim sürecini yönetecek. 

Halihazırda bankanın perakende kredi bölümünün başında olan Kirill Tsarev ise yönetim kurulunun birinci başkan yardımcısı olacak ve B2C ekosistemini yönetecek.

Etiketler