Google, Hindistan Merkezli Bharti Airtel’e 1 Milyar Dolara Kadar Yatırım Yapacak

Reuters’ın 28 ocak tarihli haberine göre, Alphabet Inc’e ait ABD’li teknoloji devi Google, Hindistan’daki nüfuzunu genişletirken, Hindistan merkezli Bharti Airtel’e 1 milyar dolara kadar yatırım yapacak olması cuma günü telekom operatörünün hisselerini %6.6 yükseltti. 

Yatırım, Google’ın iki yıldan kısa bir süre önce açıklanan, hisse senedi anlaşmaları ve iş ortaklıklarıyla beş ila yedi yıl boyunca dijitalleştirme fonu aracılığıyla Hindistan’a 10 milyar dolarlık yatırım yapma planlarının bir parçası.

Şirketler, Google’ın yatırımının Airtel’e hisse başına 734 rupi (9.77 $) olmak üzere toplam 700 milyon dolarlık öz sermaye yatırımını ve Airtel’in ürün ve hizmetlerinin genişletilmesine yönelik yatırımlar gibi ticari anlaşmaların uygulanmasına yönelik 300 milyon dolara kadar bir meblağ içerdiğini söyledi.

Bharti Airtel’in Hindistan ve Güney Asya CEO’su Gopal Vittal, cuma günü bir konferans görüşmesinde analistlere, yatırımın Airtel’in cihazlarını, ev genişbantını, veri merkezlerini, bulut sistemini benimsemesini ve belirli bir süre içinde 5G ağlarını geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

Vittal, özel planları detaylandırmadan, “Bu aslında dijital gündemimizi önemli ölçüde hızlandıracak ve orası ikiye katlanacağımız ve derinlere ineceğimiz yer.” dedi.

Hindistan’ın en zengin kişisi Mukesh Ambani yönetimindeki Jio’nun 2016 yılının sonlarında ücretsiz sesli arama ve indirimli data fiyatları ile pazara girmesinin ardından son birkaç yıldır Hindistan telekom pazarı bir fiyat savaşından zarar görüyor. 

Hindistan’ın en büyük ikinci Telekom operatörü olan Airtel, fiyatları kademeli olarak artıracağını söylemişti ve geçen yıl borcunu azaltmak ve büyümeyi hızlandırmak için 210 milyar rupi fon topladı.

Motilal Oswal Financial Services telekom analisti Aliasgar Shakir, Google yatırımının Airtel’in müşterilerine uygun fiyatlı akıllı telefonlar sağlamasına, 5G geliştirmesine, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bulut ekosistemini hızlandırmasına yardımcı olacağını söyledi.

Airtel’in rakibi Jio’yu bünyesinde barındıran Conglomerate Reliance Industries’in dijital birimi Jio Platforms, temmuz 2020’de Google’dan 4,5 milyar dolarlık bir yatırım aldı.

Ambit Capital analisti Vivekanand Subbaraman, Google’ın, Jio ve Airtel ile artık Hindistan akıllı telefon pazarının yaklaşık %75’ini kapsadığını söyledi.

“Bence bir oyuncu bir kez para yatırdığında, gaza basılıyor. Önümüzdeki günlerde öğreneceğimiz daha çok şey olacak.” dedi.

(1$ = 75.1150 Hindistan rupisi)

Etiketler