4,5 Milyon Hesabın “Yasadışı” Olduğunu Açıklayan PayPal’ın Hisseleri Düştü

Bloomberg’in haberine göre 4. çeyrek gelirlerini analistlerle tartışan PayPal CFO’su John Rainey, “kötü niyetli kişilerin” teşvik ve ödül programlarını suistimal etmesi sebebiyle 4,5 milyon hesabın kapatıldığını ve bunun sonucunda da hisselerin %25 oranında düştüğünü açıkladı.

Yapılan konferans görüşmesinde PayPal temsilcileri, düşük gelirli müşterilerin az harcamasının ve mağaza içi alışverişteki artışın suçlusunun enflasyon ve tedarik zincirindeki aksama olduğunu belirtti. Bu durum ödeme hizmeti veren PayPal’ın 2025 yılına kadar 750 milyon aktif hesaba ulaşma hedefinden vazgeçmesine yol açtı.

Bu hedefe ulaşmak için 2021’de yeni hesap açanlara 10 ABD Doları teşvik vermeye başlayan PayPal, son zamanlarda açılan hesapların pek çoğunun bot çiftlikleri tarafından oluşturulduğunu tespit etti. 

Rainey konuyla ilgili, “Hesapların meşru olduğundan emin olmak için aktif hesap veritabanımızı düzenli olarak kontrol ediyoruz. Bu kontrol, platformumuzda meşru müşteri olma niyeti gütmeden bu fırsatlardan yararlanmaya çalışan kötü niyetli kişilerin hedefi haline gelebilecek teşvik kampanya dönemlerinde daha da önem kazanıyor.” dedi. 

Etiketler