Rusya Merkez Bankası, Özel Kripto Para Birimlerine Karşı Mücadelesini Hızlandırdı

Reuters’ın 17 aralık tarihli haberine göre, Rusya merkez bankası cuma günü özel kripto para birimlerine karşı mücadelesini hızlandırdı. Reuters, bir gün önce bankanın özel kripto para yatırımlarını yasaklamak istediğini bildirmişti. 

Piyasa suistimaliyle mücadele bölümünün başkanı Valeriy Lyakh, bir videoda kripto para birimlerine yapılan yatırımın tamamıyla “dolandırıcılık” ve “finansal piramit” olduğunu söyledi.

Lyakh, piyasanın oynak olduğunu ve herhangi bir düzenlemeye sahip olmadığını belirterek, piyasadaki manipülasyonun incelenmediğini sözlerine ekledi.

Rusya, kara para aklamak veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini söyleyerek özel kripto para birimlerine yıllardır karşıydı. 

2020’de yasal statü vermiş olsa da, ödeme aracı olarak kullanılmalarını yasakladı.

Videoda Lyakh, “Kripto para birimlerine karşı olumsuz bir tutuma sahibiz. Ülkemizde dolaşımını kesinlikle desteklemiyoruz.” dedi.

Kaynaklar, perşembe günü Reuters’a verdiği demeçte, Rusya merkez bankasının artan sayıda kripto işlemini finansal istikrar için riskli bulduğunu ve bunların “tamamen reddini” savunarak bitcoinin düşmesine neden olduğunu söyledi. 

Reuters’ın yorum talebine yanıt olarak merkez bankası, konuyla ilgili duruşunu sunmak üzere bir danışma raporu hazırladığını söyledi. Detaylar hakkında yorum yapmadı.

Rusya Merkez Bankası daha önce, Çin ve Hindistan’ın deneyimine dikkat çekerek, ülkenin kripto para birimi düzenlemesinde daha fazla ayarlamaya ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Eylül ayında Çin’in, tüm kripto işlemlerini ve madenciliğini (mining) tamamen yasaklayarak kripto para birimleri üzerindeki baskısını yoğunlaştırması, bitcoin ve diğer önemli kripto paralarını kötü etkilemiş ve kripto ve blok zinciri ile ilgili hisse senetlerine baskılamıştı.  

Bu süreçte Rusya Merkez Bankası, finansal sistemleri modernleştirmek, ödemeleri hızlandırmak ve diğer kripto para birimlerinin olası tehdidine karşı koymak için dünya genelindeki dijital para birimleri geliştirme akımına katılarak kendi dijital rublesini çıkarmayı planlıyor.

Etiketler