IBM, Kuantum Çipinin İki Yıl İçinde Standart Çipleri Geçebileceğini Söylüyor

Reuters’ın 15 kasım tarihli haberine göre, International Business Machines yaptığı açıklamada, yöneticileri tarafından iki yıl içinde kuantum sistemlerin bazı görevlerde klasik bilgisayarlardan üstün olmasını sağlayacağına inanılan yeni bir kuantum bilgisayar çipi tasarladığını belirtti.

IBM, “Eagle” isimli bilgisayar çipinde, bilgileri kuantum yapıda sunabilen 127 adet “kübit” (kuantum bit) olduğunu söyledi. Klasik bilgisayarlar, 1 veya 0 olması gereken “bitler” kullanarak çalışırken kübitler aynı anda hem 1 hem de 0 olabiliyor.

Bu durum, bir gün kuantum bilgisayarları klasik muadillerinden çok daha hızlı hale getirebilir, ancak kübitlerin yapımı fazlasıyla zor ve düzgün çalışmaları için devasa kriyojenik soğutucular gerekiyor. Apple Inc’in en yeni çipi M1 Max 57 milyar transistöre sahipken; IBM, yeni çipi Eagle’ın 100’den fazla kübite sahip ilk çip olduğunu söylüyor.

Ancak IBM, New York eyaletindeki tesislerinde üretilen çipi oluştururken öğrendiği yeni tekniklerin, kuantum bilgisayarın soğutma ve kontrol sistemlerindeki diğer gelişmelerle birleştiğinde daha fazla kübit üreteceğini söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, 2022 yılı için 433 kübitlik bir “Osprey” çipi ve 1121 kübitlik bir “Condor” çipi planladığını söyledi.

Şirket, o aşamaya geldiğinde, “kuantum üstünlüğü” olarak adlandırılan, kuantum bilgisayarların klasik bilgisayarları geçebileceği noktaya yakın olacağını söylüyor.

IBM’de kıdemli başkan yardımcısı ve araştırma bölümünün başkanı olan Darío Gil, bunun kuantum bilgisayarların geleneksel bilgisayarları birdenbire geçeceği anlamına gelmediğini söyledi. Aksine, IBM’in öngördüğü şey, her bir görev için en iyisinin hangisi olduğuna bağlı olarak, bir bilgi işlem uygulamasının bazı bölümlerinin geleneksel çipler üzerinde ve bazı bölümlerinin de kuantum çipleri üzerinde çalıştığı bir dünya.

Gil, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde kuantum üstünlüğünün bir örneğine – pratik değeri olabilecek bir şeye – ulaşabileceğimize inanıyoruz. Bizim arayışımız bu.” dedi.

Etiketler