Dünyanın En Değerli Şirketi Artık Apple Değil, Microsoft

microsoft-uzaktan-calisma

Reuters’ın 29 Ekim tarihli haberine göre, iPhone üreticisi Apple Inc hisselerinin yaklaşık %2 oranında düşmesiyle cuma günü dünyanın en değerli halka açık şirketi olma tacını Microsoft Corp’a kaptırdı.

Apple’ın, devam eden küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle dördüncü mali çeyrekte satışlarına 6 milyar dolarlık bir darbe alması Wall Street beklentilerinde düşüşe sebep oldu. Apple’ın bir numarası Tim Cook, etkinin şu anki tatil satışları çeyreğinde daha da kötü olacağını söyledi.

Hargreaves Lansdown’dan hisse senedi analisti Sophie Lund-Yates, “Daha az donanım odaklı FAANG (Facebook-Apple, Amazon, Netflix, Google) emsalleriyle karşılaştırıldığında Apple, tedarik zincirindeki aksamalardan çok daha fazla etkileniyor.” dedi.

Apple hisselerinin %1.8 düşüşle seansı 149.80$’da sonlandırması ile şirketin toplam piyasa değeri 2.48 trilyon dolar oldu. Buna karşılık, Windows yazılımı üreticisi Microsoft’un hisseleri %2,2 artışla 331,62 dolarlık rekor bir seviyeye yükselerek seansı 2,49 trilyon dolarlık toplam piyasa değeri ile bitirdi.

Yıllar içinde 421,7 milyar dolarlık hisseyi geri alan Apple, nisan ayında 90 milyar dolarlık muazzam bir hisse geri alımını açıklamıştı. Sonuç itibarıyla, tedavüldeki hisse senedi havuzu daralmaya devam etti ve şirket dördüncü mali çeyreğini 16,4 milyar hisse ile kapattı.

Microsoft’un hissesi ise bulut tabanlı hizmetlerine yönelik pandemi kaynaklı talebin satışları artırmasıyla bu yıl %49 arttı. Apple hisseleri bu yıl şimdiye dek %13 yükseldi.

Apple’ın borsa değeri, iPhone’un şirketi dünyanın en önemli tüketici teknolojisi şirketi haline getirdiği 2010 yılında Microsoft’u geride bırakmıştı. İki şirket son yıllarda sırayla Wall Street’in en değerli şirketi olmuş olsa da 2020’nin ortalarından bu yana unvanı Apple elinde tutuyordu.

Analistler, Apple’ın tedarik zinciri sorununu iyi yönettiğini söylüyor, ancak Cook’un daha fazla baskı olacağına dair uyarısıyla, tatil sezonu başlarken şirketin performansının darbe alma ihtimali hala var. 

Buna karşılık, Microsoft geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, takvim yılının istikrarlı bir şekilde biteceğini öngördü. Ancak aynı zamanda, tedarik zinciri sorunlarının, Surface dizüstü bilgisayarlarını ve Xbox oyun konsollarını üretenler gibi kilit birimlerini rahat bırakmayacağı konusunda uyardı.

Etiketler