Elektrikli Araç ve Pil Üreticileri, Güney ABD Fabrikaları İçin 24 Milyar Dolar Harcamayı Hedefliyor

Reuters’ın 8 Ekim tarihli haberine göre, elektrikli araç ve pil üreticilerinin Arizona’dan Georgia’ya dek uzanan yeni fabrikalara yaklaşık 24 milyar dolar yatırım yapmayı planlamasıyla birlikte ABD otomobil üretiminin merkezi güneye doğru kayıyor.

Halihazırda duyurulan tesisler ve yatırımlar şu şekilde:

ARIZONA

Lucid Motors girişimi, Phoenix ve Tucson ortasındaki Casa Grande’de elektrikli araçlar için 300 milyon dolarlık bir montaj fabrikası açtı. Şirket, gelecekteki genişleme planlarının, toplam yatırımı 1 milyar dolara kadar çıkarabileceğini söylüyor.

Nikola Corp, yakıt hücreli elektrikli kamyonlar üretmek için Casa Grande’den çok uzak olmayan Coolidge’de 600 milyon dolarlık bir tesis planladığını söyledi.

TEXAS

Tesla Inc, Austin dışındaki 1,1 milyar dolarlık montaj ve pil fabrikasının tamamlanmasına yaklaşıyor ve şirketin merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a taşıyacağını söyledi.

TENNESSEE

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG, bu yılın başlarında ID.4 ile başlayarak elektrikli araçlar üretmek üzere Chattanooga fabrikasına 800 milyon dolar daha yatırım yaptı.

Ford Motor Co, ortağı SK Innovation Co ile Memphis’in dışında Stanton’da devasa bir araç ve pil montaj kompleksi inşa ediyor. 5,6 milyar dolarlık Blue Oval City’nin 2025 yılında açılması ve yeni nesil F-150 Lightning kamyonetini geliştirmesi bekleniyor.

General Motors Co, LG Chem’in bir birimi olan ortağı LG Energy Solution ile Spring Hill’de bir elektrikli araç montaj fabrikası ve pil fabrikası inşa etmek için 4.3 milyar dolar yatırım yapacak. Montaj fabrikası 2022 yılında Cadillac Lyriq’i ve 2024 yılında Honda Motor Co ve ona ait Acura markası için bir çift araç üretecek.

KENTUCKY

Ford ve SKI, Louisville yakınlarındaki Glendale’de 2025-2026’da açılacak iki pil fabrikası inşa etmek için 5,8 milyar dolar harcama yapacak.

ALABAMA

Toyota Motor Corp ve ortağı Mazda Motor, Huntsville yakınlarında 2.3 milyar dolarlık fabrikasını açtı ve yakın gelecekte elektrikli araç üretimini de eklemeyi planlıyor.

GEORGIA

SKI, Atlanta dışındaki Commerce’deki ilkinin 2022’de açılması planlanan iki pil fabrikasına 2,6 milyar dolar yatırım yapıyor. 

OKLAHOMA

Canoo Inc girişimi, 2023’ten itibaren bir dizi elektrikli aracın montajı için Tulsa dışında Pryor’da 500 milyon dolarlık bir fabrika kurmayı kararlaştırdı.

Etiketler