Google Avukatı, ‘Tüketiciler Aptal Değil’ Diyerek AB’nin Pazarı Kötüye Kullanma Kararını Reddetti

Reuters’ın 1 Ekim tarihli haberine göre, Google’ın avukatı cuma günü yaptığı açıklamada, milyarlarca insanın Google’ı rekabetçi kalmak için yaptığı anlaşmalar nedeniyle değil en iyisi olduğu için kullandığını söyleyerek ABD’li teknoloji devi 5 milyar dolarlık rekor bir antitröst cezası ile mücadele ederken geçen bir haftalık ifade verme sürecini özetledi.

Avrupa Komisyonu, Android mobil işletim sistemini 2011’den beri rakiplerini engellemek ve genel internet aramalarındaki üstünlüğünü sağlamlaştırmak için kullanması gerekçesiyle Alphabet’e ait Google’a 2018’de 4.34 milyar euro (5 milyar dolar) para cezası verdi.

Hukuki meselede, telefon üreticilerinin Google Play’e ek olarak Google Arama ve Chrome tarayıcı uygulamalarını önceden yüklemesini gerektiren anlaşmaların yanı sıra bazı Android alternatiflerini engelleyen anlaşmalar yer alıyor.

Avukat Meredith Pickford, bloğun ikinci en yüksek mahkemesi olan AB Genel Mahkemesi’ne yaptığı açıklamada, “Milyarlarca insanın her gün arama yapma aracı olarak Google’ı seçmesinin üstünlüğün kötüye kullanılması değil. Google’ın iyisi olması” dedi.

Pickford, anlaşmaların rekabet karşıtı araçlar olmaktan çok uzak olduğunu, aksine Google’ın rekabetçi kalmasını sağlamak için yapıldığını söyledi.

Rakip bir Microsoft Corp arama motorunu kastederek, “Sert ama yine de yasal çerçevede olacak şekilde rekabet edilebilir. Tüketiciler aptal değil. Bing veya başka bir arama motoru Google’dan daha iyi olsaydı, insanlar ona yönelirdi.” dedi. 

Pickford mahkemede, “Başarılı şirketler, kazandıklarıyla yetinip rekabeti bırakarak başarılı kalmazlar.” dedi.

Avrupa Komisyonu avukatı Nicholas Khan, anlaşmaların Google’ın ihtimalleri kendi lehine çevirdiğini gösterdiğini söyledi ve hakimleri Komisyon kararını ve cezasını onaylamaya davet etti.

Khan, “Google, kendisine defne çelengini (zafer simgesi) daha yarış başlamadan veriyor. Eylemlerinin ölçeği, verilen para cezasını tamamen haklı çıkarıyor.” dedi.

Google ile Avrupa Komisyonu arasındaki T-604/18 numaralı davada kararın ne zaman çıkacağı belli değil.

(1 dolar = 0,8637 euro)

Etiketler