Monzo; Şimdi Al, Sonra Öde Hamlesini Yaptı

İngiltere’deki dijital oyuncu (challenger) Monzo, giderek kalabalıklaşan şimdi al, sonra öde (BNPL) trenine atlayanların en yenisi. 

Planla ilgili ilk olarak Evening Standard tarafından bildirilen haberler, Monzo’nun rakibi Revolut’un bir ödeme özelliği ve müşterilerinin Revolut kartını kullanarak yaptıkları herhangi bir satın almanın tutarını dağıtmasına izin verme olanağı üzerinde çalıştığını doğrulamasından birkaç gün sonra geldi.

BNPL pazarı İngiltere’de ve tüm dünyada patlama yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde PayPal, Japon Paidy için 2,7 milyar dolar ödemeyi kabul ederken Square, Avustralya’nın Afterpay’i için 29 milyar dolar ödemeyi kabul etti. İsveçli Klarna, 45,6 milyar dolarlık değerleme ile dünyanın en değerli ikinci özel (privately-held) finansal teknoloji şirketi

Ancak bu yılın başlarında yayınlanan bir FCA raporu, “önemli bir tüketici zararı ihtimali” olduğu konusunda uyardı ve alım gücü kontrolleri ve gizli borç olasılığı hakkındaki endişeleri işaret etti.

Standard, bir kaynağa atıfta bulunarak, Monzo’nun müşteriler için satın alım gücü kontrolleri yaparak bu korkuların bir kısmını gidermeyi planladığını söylüyor. Şirket ayrıca verileri kredi kuruluşlarıyla paylaşacak.

Etiketler