Apple, ‘Fortnite’ Kararını Beklerken Küçük Geliştiricilerle App Store Anlaşması Yaptı

Reuters’ın 26 Ağustos tarihli haberine göre, Apple Inc küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamalarını gevşetmeyi kabul etti ve “Fortnite” geliştiricisi tarafından açılan farklı bir App Store davasında aynı hakimin yargı kararını beklerken iPhone üreticisi bu toplu davada anlaşmaya varmış oldu.

Anlaşma, Fortnite davasında yargıç tarafından vurgulanan bir konu olan tüm geliştiricilerin müşterilerle nasıl iletişim kurabileceğine ilişkin değişiklikleri içeriyor.

Ancak Apple, mahkemelerde ve yasama meclislerinde itiraz edilen App Store iş yöntemlerinin büyük çoğunluğunu olduğu gibi bıraktı. Bunun yerine, 2,4 trilyon dolardan fazla değerleme gören bir şirket için küçük bir meblağdan, sadece 100 milyon dolardan ve hukuk uzmanlarının, şirketlerin iş ortaklarının müşterileri alternatif ödeme yöntemlerine yönlendirmesini yasaklamasına izin veren eski ABD Yüksek Mahkemesi’nde bile savunulmasının zor olabileceğini söylediği bir dizi e-posta pazarlama kısıtlamasından vazgeçti. 

Bir grup küçük yazılım geliştiricisi, Apple’ın %30’a varan komisyonlar kesmek gibi yöntemlerle antitröst yasalarını çiğnediğini iddia ederek 2019’da davayı açmıştı. California merkezli şirket Cupertino teklif edilen, yılda 1 milyon dolar veya daha az kazanan ABD’li geliştiricilerin Apple’ın komisyonlarının çok yüksek olduğu yönündeki tüm iddialardan vazgeçecekleri uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi.

Apple, Fortnite yaratıcısı Epic Games tarafından açılan çok daha yüksek profilli antitröst davasında bir karar bekliyor. Perşembe günü teklif edilen uzlaşmanın, Epic davasında bir hüküm vermesi beklenen ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers tarafından onaylanması gerekiyor. 

Apple, perşembe günü varılan uzlaşmanın bir parçası olarak, geçen yıl yapılan ve küçük geliştiriciler için komisyonları %15’e düşüren bir değişikliği üç yıl uzatma da dahil olmak üzere App Store’da değişiklikler yapacağını açıkladı.

Geliştiriciler, Apple’a komisyon ödememek için uzun süredir uygulamalarının dışında başka ödeme biçimlerini kullanabiliyorlar ve Netflix Inc gibi bazı şirketler Apple’ın uygulama içi ödeme sisteminden kaçınıyor.

Ancak Apple, App Store aracılığıyla kaydolan müşterilerden toplanan iletişim bilgilerini; Apple’e komisyon ödemediklerinden, genellikle daha düşük fiyatlanan alternatif ödeme yöntemleri hakkında daha sonra o müşterileri bilgilendirmek için kullanan geliştiricilere karşı katı kurallarına devam ediyor. 

Netflix’in tanınmışlığına sahip olmayan küçük geliştiriciler, Apple’ın kısıtlamalarının müşterilerle doğrudan faturalandırma bağlantısı kurmalarını engellemesine uzun süredir itiraz ediyor.

Gonzalez Rogers, mayıs ayındaki büyük Apple davası sırasında, Epic bu kuralları davasının merkezine almamış olsa da Apple’ın kurallarını eleştirmişti.

Rogers, “Apple’ın bu bilgileri müşteriye doğrudan yansımayacak şekilde gizlemesi rekabete aykırı görünüyor.” dedi.

Apple, değişikliklerin yalnızca uzlaşmanın doğrudan kapsadığı ABD’deki küçük geliştiriciler için değil, küresel olarak tüm geliştiriciler için geçerli olacağını söyledi. Şirket ayrıca küçük geliştiriciler için 100 milyon dolarlık bir destek fonu oluşturacak.

Davada geliştiricileri temsil eden, Hagens Berman’ın yönetici ortağı Steve Berman, uzlaşmanın “önemli iyileştirmeler” getireceğini söyledi.

Etiketler