Rusya, Güvenliği Artırırken Yaptığı Testlerde İnternet Bağlantısını Kesiyor

Reuters’ın 22 Temmuz tarihli haberine göre, RBC gazetesi perşembe günkü haberinde, Rusya’nın internet güvenliğini iyileştirmekle görevli çalışma grubunun belgelerine atıfta bulunarak, Rusya’nın haziran ve temmuz aylarında yapılan testler sırasında küresel internet bağlantısını kesmeyi başardığını belirtti.

Rusya, ABD’nin ulusal siber güvenlik stratejisinin saldırgan doğası olarak adlandırdığı şeye yanıt olarak, ülkeyi yurt dışı altyapıdan kopmaktan korumayı amaçlayan “bağımsız internet” yasası olarak bilinen yasayı 2019’un sonlarında kabul etti.

Yasa, bu hamlenin hükümetin siber alem üzerindeki denetimini güçlendireceğinden korkan ifade özgürlüğü aktivistleri arasında şaşkınlığa neden oldu.

Çalışma grubundaki bir kaynağın RBC’ye belirttiğine göre, Rusya’nın tüm büyük telekom şirketlerini kapsayan testler 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri ​​arasında yapıldı ve ön sonuçlara göre başarılı oldu.

Kaynak, “Testlerin amacı, dış bozulmalar, engeller ve diğer tehditler olduğu takdirde Runet’in çalışma kapasitesini belirlemek.” dedi.

Başka bir RBC kaynağı, internetin Rus kısmının bağlantısını fiziksel olarak kesme kapasitesinin test edildiğini söyledi.

Bağlantı kesilmesinin ne kadar sürdüğü veya internet trafiğinde fark edilebilir bir kesinti olup olmadığı hemen belli olmadı.

RBC, yasanın testlerin her yıl yapılmasını şart koştuğunu ancak 2020’de COVID-19 salgını kaynaklı zorluklar nedeniyle çalışmaların iptal edildiğini belirtti.

Analiz şirketi olan İnternet Araştırma Enstitüsü başkanı Karen Kazaryan, testlerin büyük olasılıkla bir yıl hiçbir şey yapmadıktan sonra bir etkinlik gösterisi olduğunu ve Rusya’nın yakın zamanda bağımsız bir interneti faaliyete geçirmesini beklemediğini söyledi.

“Sürecin genel gizliliği ve konuyla ilgili kamuya açık belgelerin eksikliği göz önüne alındığında, bu testler sırasında ne olduğunu söylemek zor.” dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Kremlin’in testlerden haberdar olduğunu belirterek testleri yapmanın tam zamanı olduğunu ve Rusya’nın her şeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Yasa, Rus web trafiğini ve verilerini devlet yetkilileri tarafından denetlenen noktalar üzerinden yönlendirmeyi ve Rusya’nın bağlantısı kesilse bile internetin çalışmaya devam etmesini sağlamak için ulusal bir Alan Adı Sistemi kurmayı amaçlıyor.

Haziran 2019’da Başkan Vladimir Putin, Moskova’nın Rusya kontrolü dışındaki diğer ülkelerdeki sunucuların kapatılmasına ve faaliyetlerinin tehlikeye girmesine karşı önlem olarak Runet’in güvenilir bir şekilde çalışabilmesini sağlamak zorunda olduğunu söyledi.

RBC’nin bildirdiğine göre, devlet haberleşme düzenleyicisi Roskomnadzor, testlerin Rusya’nın internet altyapısının bütünlük, istikrar ve güvenliğini iyileştirmeyi amaçladığını söyledi.

Testlerin bir parçası olarak kurulan ekipmanın Roskomnadzor tarafından, Moskova’nın yasadışı olarak kabul ettiği içeriğin silinmemesi nedeniyle Mart ayından bu yana sosyal ağ Twitter’ın hızını yavaşlatmak için kullanıldığını belirtti.

Etiketler