Robinhood Halka Arz için Resmen Başvuru Yaptı

Tartışmalı hisse senedi alım satım uygulaması Robinhood, yaklaşan halka arzı için resmen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir izahname sundu.

Bu hamle, şirketin Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (Finra) tarafından 57 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırılmasından birkaç gün sonra geldi. Düzenleyici kurum ayrıca, hisse alım satım uygulamasının binlerce zarar görmüş müşteriye yaklaşık 12.6 milyon dolar tazminat ve faiz ödemesini istedi.

Finra, Robinhood’un yanıltıcı bilgiler vererek, Mart 2020’de sistem kesintileri yaşayarak ve uygun olmadığında dahi binlerce müşterinin opsiyon alım satımını onaylayarak müşterilere zarar verdiğini söylüyor.

Robinhood, son yıllarda fintech’in en büyük başarı öykülerinden biri olarak ortaya çıktı ve milyonlarca kullanıcı ile milyarlarca değer kazandı.

Ancak buna bir dizi uyuşmazlık eşlik etti. Şirket aralık ayında, sipariş akışı yöntemlerinin ödemeleri konusunda müşterileri yanlış yönlendirerek onlara 34 milyon sterlinden fazlasına mal olan kazanç kaybına sebep olmaktan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından 65 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

Ardından şubat ayında, ABD’deki düzenleyici kurumların uygulamanın bu yıl Reddit’te başlatılan ralliler sırasında GameStop’a yaptığı gibi hisse senetlerine koyduğu alım satım kısıtlamaları hakkında soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı.

Robinhood o sırada, kendisine karşı açılan yaklaşık 46 toplu dava ve üç bireysel davadan da haberdar olduğunu söyledi.

İlk çeyrekte 500 milyon doları aşan ciroya ulaşan Robinhood 2021’de şirketin gelirlerini üç katına çıkarması beklenen alım satım artışıyla birlikte bu yıl büyük miktarda yatırım topladı.

Şirket ilk olarak mart ayında Nasdaq’ta hisselerinin halka açılması için taslak başvurusunu sunmuştu. Sektördekiler şirketin 40 milyar dolarlık bir fiyat etiketi ile piyasaya çıkabileceğini belirtse de Robinhood resmi başvurusunda arz edilecek hisse sayısı ve öngörülen arz için fiyat aralığının henüz belirlenmediğini söylüyor. 

HOOD’ borsa kodu ile listelenen şirket, Goldman Sachs ve JPMorgan’ı baş talep toplama konusunda yetkilendirdi. Barclays, Citigroup ve Wells Fargo Securities de öngörülen arz için aktif talep toplama yöneticileri olarak görev yapıyor.

Herkesi hisse senedi yatırımcısı yapma vizyonuna uygun olarak şirket, halka arz hisselerinin % 35’ini kullanıcılarının satın alması için ayırmayı planlıyor. Veya The Wall Street Journal’ın dediği gibi “Robinhood, insanların Robinhood üzerinden Robinhood’u satın almasını istiyor.”.

Etiketler