Google Cloud, Ağ Sınırında Kurumsal Bağlantı İçin Spacex’in Starlink’iyle Birlikte Çalışıyor

SpaceX’in gelişmekte olan Starlink uydu tabanlı geniş bant internet hizmeti, yeni iş ortağı Google Cloud’dan büyük bir destek aldı. İki şirket arasındaki yeni ortaklık sayesinde, SpaceX artık Starlink yer istasyonlarını doğrudan Google’ın mevcut veri merkezlerinin içine konumlandıracak.

Starlink’in tüm amacı, hücresel ağlar da dahil olmak üzere kara tabanlı ağ altyapısıyla genellikle erişilmesi zor veya imkansız olan alanlara güvenilir, geniş bant kalitesinde bağlantılar sağlamak. Google ile olan ortaklık, bu yeni ağ kapsamından yararlanan ticari ve kamu sektörü müşterilerinin yalnızca internet bağlantılarına değil, aynı zamanda yapay zeka ve makine öğrenimi yetenekleri, analizler ve daha fazlası dahil olmak üzere bulut tabanlı altyapı ve uygulamalara da erişebileceği anlamına geliyor.

Bu, yalnızca Starlink’in güvenilirliğini müşterileri açısından artırmakla kalmayıp aynı zamanda – şimdiye dek halkın Starlink’in sunumu ile ilgili odak noktası genişleyen beta sürümündeki konut erişimi üzerinde olsa da- büyüyen Starlink işletmesi için bir başka önemli hedef kitle olan kurumsal müşterilere hizmet vermek için önemli yetenekler de sağlayacak. 

Google ve Starlink tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, iki şirket kısa süre içinde – 2021’in ikinci yarısı – hizmetlerini kurumsal müşterilerin kullanımına hazır hale getirmeyi planlıyor.

SpaceX, geçtiğimiz birkaç ayda Starlink ağını kurma konusunda çok iddialı davrandı ve yaklaşık üç ay içinde 480 uydu fırlattı. Tüm bu uzay içi altyapı oluşumu, SpaceX’in Starlink tüketici hizmet kalitesini ve ulaşılabilirliği geliştirmesine yardımcı olmanın yanı sıra, bu iş birliğine ve kurumsal odaklı hizmet girişimine başlangıç oluşturuyor.

Etiketler