ABD, 12 Mayıs’ta 3,2 Milyar Dolarlık Geçici Genişbant Sübvansiyonu Başlatıyor

Federal İletişim Komisyonu (FCC), düşük gelirli Amerikalılara aylık internet hizmetinde ve dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayar satın alımında indirim sağlamak için 12 Mayıs’ta 3,2 milyar dolarlık geçici bir program başlatacağını açıkladı.

Kongre tarafından Aralık ayında finanse edilen indirimler, internet hizmeti için ayda 50 dolara ve federal olarak tanınan Kabile Topraklarında 75 dolara kadar çıkıyor. Tüketiciler, fiyata 10 $’dan fazla ve 50 $’dan daha az katkıda bulunmaları şartıyla, katılımcı tedarikçilerden bir cihaz satın alırken bir kereye mahsus 100 $’a varan bir indirim elde edebiliyor. 

FCC yaptığı açıklamada, AT&T Inc, Verizon Communications Inc, T-Mobile Inc ve Comcast Corp dahil olmak üzere 747 şirketin katılımını onayladığını belirtti.

Sağlayıcılar, finansmanın dört ila altı ay içinde tükenebileceğini söylüyor. FCC ise bir tahmin sunmayı reddetti ve finansman tükendiğinde Kongre veya komisyonun ne yapacağı belli değil.

FCC Başkan Vekili Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada, “Kısa bir süre içinde, internet bağlantısı kesilmiş Amerikalıların günlük yaşamlarını sürdürmeleri için internete erişmeleri adına yeni bir yolumuz olacak, böylece sanal sınıfa erişebilecek, tele-sağlıktan yararlanabilecek ve yeni iş fırsatlarını araştırabilecekler.” dedi.

Düşük gelirli Amerikalıların genişbant internet erişimi almaları için aylık 9,25 dolarlık bir sübvansiyon sağlayan ve telefon hizmetindeki ek vergilerle finanse edilen Lifeline isimli mevcut bir programa da uygun olan 33,2 milyon hane var.

AT&T Ocak ayında, Lifeline’a uygun hanelerin yalnızca yarısının acil durum yardımından yararlanması halinde, yeni genişbant programının aylık 800 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Uygun olanlar arasında Medicaid’de olanlar veya Ek Beslenme Desteği Programı yardımlarını alanlar; ücretsiz ve indirimli öğle yemeği veya okul kahvaltısı alan çocuklu aileler; Pell Grant alanlar; ve geçen yıl işini kaybeden ve geliri düşenler var.

Etiketler