General Motors, Meksika’da Elektrikli Araç Üretmek İçin 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

General Motors Co., Meksika’ya 1 milyar dolardan fazla yatırımla sınırın güneyindeki elektrikli araç planlarını genişletiyor ve Kuzey Amerika’daki elektrikli araç üretim kapasitesine sahip tesislerine beşinciyi ekliyor.

General Motors yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin Coahuila, Ramos Arizpe’deki tesisinin 2023’te GM markaları için henüz belirlenmemiş elektrikli araçları üretmeye başlayacağını belirtti. Tesis şu anda benzinle çalışan Chevrolet Equinox ve Chevrolet Blazer modellerinin yanı sıra motorlar ve şanzımanlar üretiyor.

Şirket, 2025 yılına dek 30 elektrikli araç modeli üretme teşebbüsünün bir parçası olarak 27 milyar dolar harcamayı taahhüt etti, bu kapsamlı bir strateji değişikliği ve yeni nesil teknoloji bahisi.

Meksika General Motors Co. başkanı Francisco Garza’ya göre, bu girişimin bir parçası olarak şirket nihayetinde kompleksin 6.500 çalışandan oluşan işgücünü üçüncü bir vardiya eklemek üzere genişletmeyi planlıyor.

Garza yaptığı açıklamada, “GM’nin sıfır çarpışma, sıfır emisyon ve sıfır trafik yoğunluğu olan bir gelecek vizyonuna elektrikli araç üretimi ile katkıda bulunmaktan gerçekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Bu sırada, GM’nin Meksika kararlılığı, ABD’deki saat başına ücret alan işçilerini temsil eden Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) tarafından eleştirildi.

UAW başkan yardımcısı Terry Dittes yaptığı açıklamada, “Bu sadece UAW üyeleri ve aileleri için bir tokat değil. Meksika’da üretilen General Motors otomobilleri Amerika Birleşik Devletleri’nde satılıyor ve burada Amerikalı işçiler çalıştırılarak yapılmalı.” dedi.

Etiketler