Nestle, Vitamin Üreticisi Bountiful Co.’yu 5,75 Milyar Dolara Satın Alıyor

Nestle SA, pandeminin sağlık bilincine sahip tüketiciler için hap talebini arttırmasıyla, vitamin üreticisi Bountiful Co.’yu 5,75 milyar dolara satın almak için anlaşarak mineral ve besin takviyeleri alanında dünya lideri haline geldi. 

Nestle Health Science İcra Kurulu Başkanı Greg Behar, özel sermaye şirketleri KKR & Co. ve Carlyle’den yapılan satın alımın, besin takviyelerinden elde edilen e-ticaret gelirini ikiye katlayarak yaklaşık 1 milyar dolara çıkaracağını söyledi. 

İcra Kurulu Başkanı Mark Schneider, CEO pozisyonundaki ilk yılı olan 2017’de Atrium Innovations Inc.’in 2,3 milyar dolarlık satın alımıyla vitamin ve besin takviyeleri alanına girdi. Fazla harcama yapan, sağlık bilincine sahip tüketicilerden oluşan bir pazarı farkederek rekabetçi, parçalanmış sektörde daha büyük markalar geliştirmeye odaklandı. 

Zuercher Kantonalbank’ta bir analist olan Patrik Schwendimann, “Bu satın alma, Nestle’nin oldukça cazip ve küresel olarak büyüyen özel beslenme kategorisini daha da genişletme stratejisine tam anlamıyla uyuyor.” yazdı. Faiz, vergi ve amortisman öncesi kazancın 16,8 katına eşit olan fiyatın adil olduğunu söyledi.

Kısa süre önce Nestle’nin analistlerin tahmin ettiği hızın iki katı satış artışı bildirmesiyle Schneider’ın stratejisi sonuç verdiği ortaya çıktı. Behar, takviye alan kişilerin yaklaşık % 91’inin bağışıklık sistemini güçlendirmek için pandemi boyunca tüketimini artırdığını söyledi. Nestle Health Science’ın düzeltilmiş geliri ilk çeyrekte neredeyse % 10 arttı. 

Etiketler