Rusya Anti-Tekel Otoritesi, Pazar Hakimiyetinin Kötüye Kullanımı Nedeniyle Apple’a 12 Milyon Dolar Para Cezası Verdi

Rusya’nın anti-tekel gözlemcisi, 2019’da iOS uygulama dağıtım piyasasındaki hakim konumunu kötüye kullanması nedeniyle ABD’li şirkete dava açtı.

Rus Federal Anti-Tekel Servisi (FAS), Apple Inc.’e Rus yasalarını ihlal ettiği için 12 milyon doların üzerinde para cezası verdi. Cezai tedbir, servisin Ağustos 2020’de şirket aleyhine açılmış bir anti-tekel davasını sonuçlandırmasının ardından alındı.

FAS, Apple’ın iOS uygulama dağıtım piyasasındaki hakim konumunu, ürünlerine diğer piyasa aktörleri karşısında rekabet üstünlüğü sağlayan bir dizi faaliyet yoluyla kötüye kullandığına karar verdi. Şirket özellikle ebeveyn kontrolü uygulamalarının geliştiricileri için engeller koydu ve uygulama mağazasındaki uygulamaları onaylamak için kısa kurallardan yoksundu.

Apple aleyhindeki dava, ebeveyn kontrolü programı Kaspersky Safe Kids’in (KSK) sürümünün, iOS 12 güncellemesinde Screen Time isimli benzer uygulamasını piyasaya süren Apple tarafından reddedildiğini belirten Rus BT güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın talebi üzerine açıldı. FAS’a göre, Ekim 2018’den bu yana Apple ebeveyn kontrolü uygulamaları geliştirme araçlarını daime sınırlandırdı.

Karar açıklandıktan sonra Apple, Sputnik’e gönderdiği bir e-postada, şirketin karara katılmadığını ve itiraz etmeyi planladığını belirtti.

Şirket, Kaspersky dahil Rusya’daki yüz binlerce geliştiricinin App Store aracılığıyla “175 ülkede bir milyardan fazla müşteriye ulaşmasına” yardımcı olmanın gururunu yaşadığını da sözlerine ekledi.

Şirket, “Uygulamalarını çocukları korumak için konulan kurallara uygun hale getirmek için Kaspersky ile birlikte çalıştık. Şu anda App Store’da 13 uygulamaları var ve onlar için yüzlerce güncelleme işledik.” diye ekledi.

Etiketler