Pişmiş Topraktan Kap Gıdaları Taze Tutmak İçin Eski Bir Yöntem Kullanıyor

Bir tasarım öğrencisi, buhar özellikli (evaporative) soğutucuyu geliştirdi ve gıda atığını azaltabilecek şık bir mutfak aksesuarı yarattı 

Meyve ve sebzeleri taze tutmanın en iyi yollarından biri onları buzdolabına koymak yerine serin ve kuru bir yerde saklamaktır. Örneğin, patatesler ılık oda sıcaklığında filizlenir, ancak buzdolabı sıcaklıklarında bir miktar nişastayı şekere dönüştürür ve çok çabuk kararır. Bununla birlikte malum herkesin ürün depolayabileceği mahzeni yok. Lund Üniversitesi endüstriyel tasarım öğrencisi Alexandra Fransson buna bir çözüm buldu.

Fransson’un DUNSTA’sı, geleneksel yeraltı mahzenininkine benzer bir ortam yaratmak için buhar özellikli soğutma kullanan ancak kentsel yaşam için tasarlanmış pişmiş topraktan bir kap. Pişmiş toprak, yüksek demir içeriğine sahip, ısıtıldığında kırmızıya dönen gözenekli bir kildir. Hiçbir katkı maddesi olmadan kullanılabilen basit, sürdürülebilir bir malzemedir.

DUNSTA, çift katmanlı pişmiş topraktan yapılmış. İki katman arasında, kullanıcıların su eklediği kum bulunur. Kil gözenekli olduğundan, su gözenekler vasıtasıyla buharlaşır ve içindekileri soğutur. Kapakla kapatıldıktan sonra ürünler, streç film veya saklama kaplarına gerek kalmadan tazeliğini korur.

Fransson, DUNSTA’yı mahzen gibi bir depolama seçeneğine yer olmayan modern yaşam için tasarlanmış olarak tanımlıyor. Kendisi için, tasarımın etki yaratmanın bir yolu olduğunu belirten Fransson “Düşünceleri ve eylemleri teşvik ederken aynı zamanda insanların günlük yaşamına entegre olması mümkün olan tasarımlar yaratmak istiyorum. Amacım, tasarım konusunda hem çevresel hem de sosyal açıdan sürdürülebilir bir şekilde çalışmak.”

Etiketler