Fiat ‘Hey Google’ Aracı Üretti

Yeni Fiat 500 ailesi ciddi bir Google marka çalışması ile birlikte geliyor.

Araçlar giderek daha fazla dijital özellikleriyle tanımlandıkça, teknoloji şirketleri otomobil üreticileriyle daha yakın ortaklıklar arıyorlar. Google ve Fiat arasındaki yeni bir işbirliği ise şimdiye dek gördüklerimizin en uç noktası.

Üç yeni özel üretim Fiat 500S – Fiat 500, 500X Crossover ve 500L MPV – teknoloji devinin kurumsal renklerini otomobilin koltuk döşemesinde kullanmaktan, ön tekerlek çamurluklarına “Hey Google” amblemi yerleştirmeyedek genişleyen bir şekilde Google logosu ile markalandı. Bir otomobilin içinde bu tür markalamanın olması sıradışı değil, ancak bir teknoloji şirketi logosunun aracın dışında belirdiğini ilk kez görüyoruz. 

İtalyan otomobil üreticisinin bir basın açıklaması, araçların “Google teknolojisinin havalı olmakla buluştuğu noktayı” gösterdiğinden ve “ikonik tasarımın, tazeliğin ve havalı olmanın mükemmel birleşimini” ortaya çıkardığından övünerek bahsediyor. Yine de buna karar verecek olan sizsiniz.

Üç aracın her biri, elbette, Google Assistant yerleştirilmiş 7 inçlik dokunmatik ekranlarla birlikte geliyor, Fiat’ın Mopar Connect hizmeti ile entegrasyonu sayesinde bazı benzersiz özellikler de sunuyor.

Bunlar, kullanıcıların telefonlarındaki Google dijital asistanı veya Google Nest Hub aracılığıyla otomobillerinin bazı özelliklerini uzaktan izleyip kontrol etmesine olanak sağlıyor. Aracın yakıt seviyesini kontrol edebiliyor, kilitli olup olmadığını görebiliyor, acil durum ışıklarını açabiliyor, hatta en yakın Fiat servis noktasını bulabiliyorlar. Ayrıca, aracın belirli bir hızı aşması veya belirli bir coğrafi bölgeden ayrılması durumunda, araç sahibine uyarı gönderilebiliyor. (Fakat bu özelliklerin tümü dünya genelinde mevcut olmayacak.)

Bununla beraber, bu ortaklığın asıl cazibesi, Fiat’daki tasarım değişikliklerinden geliyor. Google döşemesinden ve dış amblemden zaten söz ettik, ancak arabanın B-sütunları bile şirketin renkleriyle uyumlu ve koltuklardaki etiketler “Hey Google” logosu ile markalı. Motoring Research’e göre, arabalar ayrıca Google Hub, markalı alışveriş çantası ve uyumlu anahtar kılıfı içeren bir Google hediye çantası ile birlikte geliyor. 

Yeni Fiat 500’ler; İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Polonya’yı kapsayan 10 Avrupa ülkesinde mevcut olacak. AutoExpress’e göre, İngiltere’deki fiyatlar, hatchback için 16.005 sterlin (22,046 $) ve cabriolet için 18.655 sterlinden (25,695 $) başlıyor.

Daha fazla bilgi için can atıyorsanız, Fiat’ın araçları gösterdiği bu 20 dakikalık bölümü izleyebilirsiniz:

Etiketler