UiPath’in Geliri Planlanan Halka Arz Öncesinde Yükseliyor

Reuters’ın haberine göre, bu yılın başlarında bir yatırım turu sırasında 35 milyar dolar değerlemeye ulaşan robotik süreç otomasyon şirketi UiPath, geçtiğimiz cuma günü açıklanan halka arz (IPO) başvurusuna göre, pandemi boyunca gelirlerinde artış bildirdi.

Başvuruya göre, New York merkezli şirket, 31 Ocak 2021’de sona eren yılda 607,6 milyon dolara ulaşan toplam geliri ile %81’lik bir artış kaydederken, net zararı ise bir önceki yılki 519,9 milyon dolardan 92,4 milyon dolara geriledi ve şirket pozitif nakit akışına ulaştı.

Gelirinin % 95’inden fazlası her yıl yineleniyor ve bu, hizmet olarak yazılım (software-as-a-service) şirketlerine değer biçen yatırımcılar için önemli bir ölçüttür.

UiPath, uzun bir listeye, ateşli ABD halka arz pazarına giriş yapmak isteyen teknoloji şirketleri listesine eklendi. Başvuruda bunun temsili bir miktar olduğu ve muhtemelen değişeceği belirtilse de şirket borsaya kote olmak yoluyla yaklaşık 1 milyar dolar toplamayı planlıyor.

Kaç hisse satacağını ve satmayı planladığı fiyat aralığını açıklamadı.

2005 yılında Romanya’da eski Microsoft yöneticisi Daniel Dines ve Marius Tirca tarafından kurulan şirket, İngiltere merkezli Blue Prism ve Automation Anywhere ile rekabet ederken, müşteri tabanını son iki yılda yaklaşık 3 kat arttırarak 8.000’e çıkardı. 

Otomasyon platformları, bu ayın başlarında yayınlanan bir Bain & Company raporuna göre, operasyonlarını basitleştirmek ve maliyetlerini düşürmek isteyen şirketler düşünüldüğünde 65 milyar dolarlık bir pazar potansiyeline sahip.

UiPath şubat ayında, ona 35 milyar dolar değer biçen bir finansman turunda 750 milyon dolar topladı, bu geçen Temmuz ayında yapılan bir yatırım turunda toplananın üç kat daha fazlasına denk geliyor.

Accel, Coatue, Dragoneer, IVP, Sequoia, Tiger Global ve T. Rowe Price Associates’ın gibi yatırımcılar tarafından desteklenen UiPath, bugüne dek yaklaşık 2 milyar dolar yatırım aldı.

UiPath’in hisse senetlerini “PATH” sembolü ile işlem görecek.

Etiketler