Japonya’nın TeamLab’i Müze ve Saunayı Yeni Dijital Sanat Deneyiminde Birleştiriyor

Çiçek yapraklarından oluşan bir duvar bin parçaya bölünüyor. Kırmızıdan maviye ve mora dönen devasa bir top havada yükseliyor. Yüzlerce kelebek, ufak su tanecikleri ekranının etrafında uçuşuyor.

Burası bir modern sanat müzesi değil, Japonya’nın mühendis, sanatçı ve mimarlardan oluşan teamLab kolektifinin, kırmızı, yeşil ve sarı tonlarında aydınlatılmış yedi saunadan oluşan bir labirentin etrafına sabitlenmiş en son ürünü.

Tokyo merkezli dijital sanat grubu, şehrin gösterişli Roppongi bölgesindeki boş bir arsayı devraldı ve geçen yıl sauna odaları ile üç büyüleyici sanat enstalasyonunu barındıran devasa bir çadır kurdu.

TeamLab laboratuvarı üyesi Takashi Kudo geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir gösteride “Sanat geleneksel olarak saraylar veya müzeler gibi lüks yerlerde sergileniyor. İnsanların bunu deneyimlemesi için lüks bir ruh hali yaratmak istedik.” dedi.

“TikTok teamLab Reconnect” 22 Mart’tan Ağustos sonuna kadar devam edecek. Hafta içi 44 $, hafta sonları ise 53 $ karşılığında ziyaretçiler sıcak odalara ve soğuk duşlara girip çıkabilir ve sanat eserlerinin içinde yalnızca mayolar ile dolaşabilirler.

Koronavirüs, en büyük saunalarda oturma yeri sayısının 24’ten 12’ye indirilmesi ve havalandırmanın devletin hava sirkülasyonu standartlarını karşılayacak şekilde ayarlanması anlamına geliyor.

Kudo, İtalya’dan gelen büyük, el yapımı düzinelerce cam lambanın altında duruyordu. Lambalar yanık turuncudan macentaya yavaşça renk değiştirerek odaları ayıran karanlık koridorları aydınlattı.

Ekip; dokunma, ses ve koku dahil tüm duyulara etki etmek istediğini söyledi. Saunalardan birinde kavrulmuş yeşil çay, diğerinde beyaz huş ağacı gibi aromalar yayılıyor.

Kudo, mayosunu göstererek, “Kimse bir sanat müzesine bu şekilde gitmez çünkü sanat sanattır ve sauna saunadır,” dedi. “Denemek istediğimiz şey, çok farklı bir deneyimi ve bu sanatla ilgili çok farklı bir deneyimi birleştirmek ve sunmak.”

Etiketler