WhatsApp, Hindistan Ödeme İşini Yönetmesi için Amazon Pay’den Mahatme’yi İşe Aldı

İki farklı kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ın, gelişen sektörde genişlemeye hazırlanırken, Hindistan’daki ödeme işini yönetmesi için üst düzey bir Amazon yöneticisini işe aldığını söyledi. 

Kaynaklardan biri cuma günü yaptığı açıklamada, Amazon Pay’de yaklaşık yedi yıldır çalışan Manesh Mahatme’nin yakında WhatsApp’ın ödeme hizmetine katılacağını söyledi.

WhatsApp, PwC ve ASSOCHAM’ın 2023 yılına dek 135 milyar dolar değerinde olacağını belirttiği Hindistan dijital ödeme sektörünün en yeni katılımcısı olarak, Hindistan’ı 500 milyondan fazla kullanıcıyla en büyük pazarı olarak görüyor. 

WhatsApp, geçen yıl Hindistan’da ödeme sisteminin başlatılması için çok gecikmeli bir onay aldı, ancak şimdiye dek kullanıma sunulmasına düzenleyiciler tarafından 20 milyon kullanıcı üst limiti getirildi.

Ancak Whatsapp’ın büyük hedefleri var ve Facebook ile milyarder Mukesh Ambani’nin Jio Platforms dijital birimine 5,7 milyar dolar yatırım yapma konusunda geçen yıl yaptığı anlaşma WhatsApp’ın milyonlarca küçük ölçekli dükkana ödeme hizmetleri sunmasına olanak tanıyacak.

Kaynaklardan biri, “Mahatme sıkı bir ödeme uzmanı, WhatsApp için eksik halka bu.” dedi.

Amazon Pay, kullanıcılara giderek artan bir şekilde çevrimiçi fatura ödemeleri sunuyor ve aynı zamanda e-ticaret devinin Hindistan web sitesinde dijital cüzdan hizmeti işlevi görüyor.

LinkedIn profili, Mahatme’nin bir yönetici olarak Amazon Pay’de kıdemli ürün, mühendislik ve iş geliştirme liderlerinden oluşan bir ekibi yönettiğini gösteriyor.

WhatsApp’ın Hindistan yöneticisi, aynı zamanda ödeme sektörü kıdemlisi, Abhijit Bose, geçen yıl WhatsApp’ın emekli maaşı ve sigorta gibi finansal hizmetler sunmak amacıyla bankalarla ortaklığını derinleştirmeyi planladığını belirtmişti.

Etiketler