Yapay Zekâ Destekli Sistem, Profesyonel Mutfakların Gıda Atığını Azaltmasına Yardımcı Oluyor

Gıda teknolojisi şirketi Winnow, mutfakların oluşan gıda atığı miktarını izlemesine ve azaltmasına yardımcı olan yapay zeka destekli bir sistem geliştirdi.

Geçen yılın başlarında Winnow, halihazırda 40’tan fazla ülkede mutfaklarda kullanılmakta olan bir gıda atığı izleme sistemini, “Winnow Waste Monitor” ü, sundu. Sistem, dijital bir tartı ve ona bağlı, atılan gıda maddesinin ağırlığını kaydeden bir tabletten oluşuyor. Daha sonra öğütücü sebebi seçiyor ve ve tableti kullanarak ürünü/yemeği tanımlıyor. 

Daha sonra davranış değişikliğini teşvik etmek amacıyla personele gerçek zamanlı olarak, atılan her bir öğenin değeri gösteriliyor. Ayrıca, atığı azaltmak ve performansı izlemek için önemli fırsatları tespit eden günlük raporlar da sağlanıyor. Winnow, “Ölçülen şey yönetilir ve verilerin akıllıca kullanılmasıyla mutfaklar daha verimli hale getirilebilir.” diyor.

Winnow’un “Winnow Vision” adlı en yeni aleti, şeflerin israfı kolayca tespit etmelerine yardımcı olmak için bilgisayar görüşü (computer vision) kullanarak hem zamandan hem de paradan tasarruf ettiriyor. Sistem, çöp kutularına doğrultulmuş kameralar kullanarak atılan her gıdanın fotoğraflarını çekiyor ve neyin israf edildiğini ayırt etmek için kendini eğitiyor. Buradaki fikir, sistem tamamen eğitildiğinde, personeli hiç meşgul etmeden ve insan hatasını tamamen ortadan kaldırarak boşa harcanan maddelerin otomatik olarak kaydedilmesi. Ayrıca sistem, mutfak personelinin veri girmek yerine yemek pişirmeye daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor.

Şirket, Winnow kullanan mutfakların, sistemi kullandıkları 6 ila 12 aylık süre içinde gıda atığında yüzde 40 ila 70 oranında azalma sağladığını söylüyor. Bu, gıda maliyetlerinde yüzde 2 ila 8 tasarruf sağlamaya eşit.

Etiketler