SoftBank, Eski WeWork CEO’su Neumann ile Anlaşmaya Vardı

Reuters’ın haberine göre, SoftBank Group Corp cuma günü yaptığı açıklamada 2019 yılına dek uzanan bir hukuki mücadeleyi çözüme ulaştırarak, WeWork’ün özel kurulu ve şirketin kurucu ortağı, eski CEO’su Adam Neumann ile anlaşmaya vardığını söyledi.

Ofis paylaşım şirketinin yeni sahibi SoftBank, uzlaşma şartlarını açıklamadı. Geçtiğimiz haftanın başlarında basında çıkan haberler, anlaşmanın SoftBank’ın Neumann’a yaptığı ödemedeki yaklaşık 500 milyon dolarlık bir kesintiyi içerdiğini belirtti.

SoftBank ile Neumann arasındaki yasal mücadele, 2019 yılında, SoftBank’ın Neumann ile mevcut ve eski WeWork çalışanlarına ait WeWork hissesinden yaklaşık 3 milyar dolarlık satın almayı kabul etmesiyle başladı. SoftBank daha sonra hisseleri satın alma yükümlülüğüne itiraz etti.

Müzakerelere aşina olan bir kaynağın Reuters’a verdiği demeçte, yeni anlaşma kapsamında SoftBank’ın başlangıçta satın almayı kabul ettiği hisselerin yaklaşık yarısını satın alacağı belirtildi.

WeWork’ün bir SPAC (özel amaçlı satın alım şirketi) ile birleşerek halka arzını amaçladığı bildirildiğinden, anlaşmanın şirketin önünü açması bekleniyor.

WeWork yönetim kurulu başkanı ve SoftBank Group International CEO’su Marcelo Claure, “Bu anlaşma, WeWork’ün geleceği için en iyi olanı yapmak adına müzakerede bulunan tüm tarafların kararıdır.” dedi.

WeWork’e 13,5 milyar dolardan fazla para harcayan SoftBank, başarısız bir halka arz girişiminin ardından ofis paylaşım şirketini kurtardığında kararlaştırılan 3 milyar dolarlık teklifinden vazgeçtikten sonra WeWork’teki yöneticilerle hukuki anlaşmazlığa düşmüştü.

Etiketler