Çocuklarınızla Cep Telefonu Bağımlılığı Hakkında Konuşmanın 4 Yolu

Mesajlaşma, Snapchat ve Facetime arasında, çocuğunuz telefonuna yapışmış gibi görünebilir. İşte onlarla -korkunç göz devirmelerle karşılaşmadan- cep telefonu bağımlılığı hakkında konuşmanın yolları. 

Bir çocuk veya gencin ebeveyni iseniz, muhtemelen çocuğunuz sürekli cep telefonuylaymış gibi hissediyorsunuzdur. Cep telefonları, iletişim aracı olduğu kadar, Instagram ana sayfasını kaydırma ve arkadaşlarla FaceTime yapmakla beraber, birer eğlence kaynağı. Medya okuryazarlığına odaklanan ve kâr amacı gütmeyen Kanadalı bir kuruluş olan MediaSmarts’a göre, 10 ila 13 yaş arasındaki çocukların yarısından fazlası bir akıllı telefona sahip ve bu sayı çocuklar büyüdükçe artıyor, yani bu trend ortadan kalkmayacak.

Bu cep boyutundaki bilgisayarların çekiciliği göz önüne alındığında, pek çok ebeveynin çocukların cep telefonunda geçirdikleri vaktin bir anlaşmazlık sebebi olduğunu bildirmeleri şaşırtıcı değil. Kâr amacı gütmeyen ABD’li Common Sense Media tarafından yapılan bir ankete göre, ABD’deki ebeveynlerin yüzde 47’si çocuklarının mobil cihazlarına bağımlı olduğunu düşünüyor.

Ebeveynler olarak tepkisel olma eğilimindeyiz. Çocuklarımızın telefonlarında çok zaman geçirdiklerini görüyor ve onu bırakmaları konusunda azarlıyoruz ancak bu yaklaşım tarzı uzun vadeli iyi alışkanlıklar öğretmiyor. İşte iletişime geçmenin daha iyi yolları.

Meseleyi “biz” olarak ele alın

Dürüst olalım, ebeveynler için de telefonu azaltmak bir o kadar zor ve bunun bir sebebi var. Ebeveynler ve çocuklar benzer şekilde, gelen bildirimle beraber telefonlarından çıkan bip sesinin her seferinde dopamin salgılıyor. Akıllı telefonlarla bu sesin ne zaman geleceğini asla bilmememiz onu gerçekleştiğinde iki kat daha heyecanlı hale getirir. Bu fenomen “aralıklı yanıt” olarak biliniyor. MediaSmarts’ın eğitim direktörü Matthew Johnson, bu aralıklı tepkinin alışkanlık oluşmasını sağlayan şey olduğunu söylüyor.

Calgary merkezli bir ebeveyn eğitim şirketi olan Parenting Power’ın kurucu ortağı Gail Bell, onlarla oturup telefon meselesinin aileniz için henüz yeni olduğunu, evinizde onunla ilgili tartışmayı sürdürmek istemediğinizi ve sürekli bunun herkes için ne kadar bağımlılık yapıcı olabileceğiyle ilgili şeyler okuduklarını belirtmenizi tavsiye ediyor.

Ebeveynler, bu alışkanlığı bırakmaya yardımcı olması ve akıllı telefonun onları bu alışkanlığa geri çekme gücünün bir kısmını ortadan kaldırması için nasıl da bildirimlerini kapattıkları hakkında konuşabilir ve çocuklarına aynı şeyi nasıl yapacaklarını anlatabilir.

Teknolojiyi şeytanlaştırmayın

Apple’ın bizi ürünlerine bağımlı hale getirmek için nasıl da milyarlarca dolar harcadığıyla ilgili yüksek perdeden konuşmak muhtemelen yalnızca sizin feci şekilde sıkıcı olduğunuz etkisini bırakacak.

“Çocukların medyayı sevdiğini kabul etmelisiniz – hepimiz medyayı seviyoruz. Bu nedenle, eğer çok olumsuz davranırsanız, çocuklar sizi duymazdan gelecek.” diyor Johnson.

Bunun yerine, akıllı telefonun okul projeleri için araştırma yapmaya veya arkadaşlarla iletişim halinde olmaya yardımcı olması gibi faydalarından bahsedin. Ardından, akıllı telefon alışkanlıklarımızın arkadaşlarla takılmak veya kayak yapmak gibi zevk aldığımız diğer şeyleri yaparak geçirebileceğimiz zamana nasıl sızabileceğine geçin. Her arkadaşın gönderisini beğenmenin veya bir Snapchat serisine devam etmenin hızla zevksiz bir iş haline gelebileceğini de belirtmekte fayda var.

Johnson, “Hayatlarının diğer bölümleri üzerinde nasıl olumsuz bir etkisi olabileceği üzerinden ifade edin.” diyor.

Limitleri ve sınırları ele alın

Bell, bir akıllı telefon planı önermek için bir aile toplantısı çağrısında bulunmanızı öneriyor. Mobil cihazları kullanmak için uygun zamanları seçmek adına- belki ev ödevleri ve evdeki günlük işler tamamlandıktan sonra- çocuklarınızla iş birliği yapın ve günde ne kadar zamanın makul olduğuna karar verin. Bell, tüm akıllı telefon etkinliklerinin (mesajlaşma, FaceTime, sosyal medya, YouTube, oyunlar) bu zaman dilimlerinde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca mutfak masası, yatak odaları ve araba gibi telefon kullanılmayacak bölgeler konusunda da anlaşmalısınız.

Şartları belirledikten sonra onlara sadık kalın. Buna ebeveynler de dahil. Bell, iyi bir rol model olmanız gerektiğini, çocukların medya alışkanlıklarını yetişkin rol modellerden öğrendiğini ve araştırmaların gösterdiğine göre bunun bir sorun olduğunu söylüyor.

Daha iyi haber şu ki, araştırmalar sadece ev kurallarına sahip olmanın herkesin iyi alışkanlıkları sürdürme olasılığını artıracağını gösteriyor.

Bilimsel bulgu ve araştırmalardan yararlanırken ölçülü olun

Ebeveynler, çok büyük bilimsel kanıtlar sunmanın çocukları kendi taraflarına çekeceğini düşünüyor. Gerçekte, göz devirmeler bunun her zaman etkili olmadığına dair bir ipucu sayılabilir. Dahası, akıllı telefon bağımlılığının yaşça büyük çocuğunuzun gelişimini engelleyeceği argümanını kullanamazsınız. Bunun çoğu ergenlik çağında sona erer ve bu yaş grubunda aşırı akıllı telefon kullanımını zihinsel yetersizlikle ilişkilendiren herhangi bir neden-sonuç verisi yoktur. (Ekrana bakarak harcanan sürenin aşırılığı; yaratıcı oyun, fiziksel keşif ve diğer insanlarla etkileşim gibi ihtiyaç duydukları türden bir uyaran sağlamadığından, küçük bir çocuğun gelişimini engelleyebilir.)

Ancak, akıllı telefonların uyku üzerindeki etkisi konusunda araştırmalar nettir. Johnson, “Yatma vaktine yakın herhangi bir tür ekran cihazı kullanmak uyku kalitesini etkiler. Hatta odada çalışan bir cihaz olması, onu kullanmasanız bile uyku kalitesini etkiler.” diyor.

Çocuğunuza yeterli uykuyu almamanın ruh halini, stres seviyelerini, sağlığı ve okuldaki üretkenliği etkilediğini söyleyin. Johnson, tıpkı araba kullanırken mesajlaşmaya hayır demek gibi, telefonları yatak odasının dışında tutmak konusunda da otoriter olmanız gerektiğini söylüyor. (Çocuklara, yattıktan sonra bir mesajı kaçırdıkları için “sıkıcı ebeveynlerini” suçlamanın sorun olmadığını söyleyebilirsiniz.)

Bununla birlikte, yapılacak en iyi konuşma, akıllı telefonların aile değerlerinize nasıl uyduğuyla ilgili olabilir. Çocuklarınıza, birlikte vakit geçirmekten ve telefonunuza bakmamaktan hoşlanan bir aile olduğunuzu söyleyerek ve ardından telefonunuzu bırakıp çocuğunuzla vakit geçirerek, umduğunuz sonuçları almaya başlayabilirsiniz.

Etiketler