Güney Koreli Tasarımcı ‘Akıllı Telefon Zombileri’ İçin ‘Üçüncü Göz’ Yarattı

Güney Koreli bir endüstriyel tasarımcı, bir duvara veya başka bir engele çarpmamak için bile gözlerini ekranlarından ayıramayan “akıllı telefon zombileri” için hicivli bir çözüm buldu.

28 yaşındaki Paeng Min-wook, takıntılı cep telefonu kullanıcılarının hareket halindeyken yaralanmadan içeriklere göz atabilmeleri için alınlarına bağlayabildikleri “Üçüncü Göz” adını verdiği robotik bir göz geliştirdi.

Cihaz, kullanıcının akıllı telefona bakmak için başını indirdiğini her algıladığında yarı saydam göz kapağını açıyor. Kullanıcı bir engelin bir ila iki metre yakınına geldiğinde, cihaz yaklaşan tehlikeye karşı uyarmak için bip sesi veriyor.

Royal College of Art ve Imperial College London’da yenilikçi tasarım mühendisliği alanında doktora yapan Paeng, Seul çevresinde Üçüncü Göz’ün kullanımını gösterirken Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu, geleceğin üç gözlü insanının görünüşüdür.” dedi.

“Gözlerimizi akıllı telefonlardan alamadığımız için gelecekte ekstra göze ihtiyaç duyulacak.” diye ekledi.

Paeng’in buluşu, kullanıcının boynunun eğik açısını ölçmek için bir jiroskop sensörü ve robotik göz ile herhangi bir engel arasındaki mesafeyi hesaplamak için bir ultrasonik sensör kullanıyor. Her iki sensör de pil paketi ile birlikte açık kaynaklı tek kartlı bir mikro denetleyiciye bağlı.

Paeng’in geçtiğimiz günlerde Seul’de yaptığı cihaz tanıtımı yoldan geçenlerin ilgisini çekti.

Seul sakini Lee Ok-jo, “Alnında gözü olan bir uzaylı gibi göründüğünü düşündüm. Bugünlerde pek çok genç cep telefonu kullanırken kazalara karışabiliyor. Bu onlar için iyi olur. ” dedi.

Paeng, Üçüncü Göz’ün nereye gittiklerine dikkat etmeyen akıllı telefon bağımlıları için gerçek bir çözüm değil, bir uyarı amacı taşıdığını söyledi.

“Bu hicivli çözümü sunarak, insanların cihazlara bağımlılığının ciddiyetini anlamasını ve dönüp kendilerine bakmalarını umuyorum.” dedi.

Etiketler