Ev İçin Akıllı Elektrik Tüketim Sayacı

Fransız girişimi Ecojoko, evde elektrik tüketimini azaltan yapay zekaya dayalı bir enerji asistanı yaratan türünün ilk örneği. 

Fransa’da, ortalama hane halkı elektrik tüketiminin yüzde 25’ini boşa harcıyor. Bu, ulusal ölçekte boşa harcanan 8 milyar € değerinden fazla elektrik demek. Bu sayı şok edici, ancak belki de daha endişe verici olan genellikle bunun gerçekleştiğinin farkına bile varmamamız. Ampullerimizin yanı sıra, çoğu kez cihazlarımızın ne kadar elektrik tükettiğini görmüyoruz, bu nedenle enerji tüketimimizi izleme işi bu kadar zor. Ecojoko burada devreye giriyor.

Fransız girişimi Ecojoko, evlerin elektrik tüketimini yüzde 25 azaltmak için kurulumu kolay bir enerji asistanı yarattı. Piyasadaki diğer sayaçlardan farklı olarak Ecojoko, evdeki cihazlar arasında ayrım yapabilen algoritmalar kullanarak tüketimi gerçek zamanlı olarak gözlemliyor.

Şirket, 2017 yılından bu yana, ana şaltere yerleştirildiğinde, akımdaki herhangi bir değişikliği giriş kabloları aracılığıyla uzaktan belirleyen ve bu bilgileri radyo dalgaları şeklinde enerji asistanına ileten bir sensör geliştiriyor. Ecojoko, yapay zekâ kullanarak farklı cihazlara özgü elektriksel izleri tespit edebiliyor. Başka bir deyişle, TV’nizi beklemede bırakarak veya kaynar su dolu bir tavanın kapağını kapatmayı unutarak enerjinizi boşa harcayıp harcamadığınızı anlayabiliyor.

Asistan ister şebekeye takılı olsun ister internete bağlı olsun, evin herhangi bir yerine yerleştirilebiliyor ve evden veya uzaktan asistana erişilebiliyor. Bir kez kurulduktan sonra size konforlu bir iç mekan için optimum nem seviyeleri ve sıcaklık ile birlikte tüketiminizi, mevcut tasarruflarınızı anlık olarak gösteriyor. Hatta 100 m menzil içinde olduğu sürece açık havadaki bir şaltere bağlanabiliyor.

https://youtu.be/_AvGpin7AxU
Etiketler