Işık Sanatı Enstalasyonu Bitkilerin Bitki İlacı Kullanılmadan Büyümesine Yardımcı Oluyor

Farklı renk kombinasyonları bitkilerin metabolizmalarını ve hastalıklara karşı direncini güçlendiriyor 

Yalnızca yakın çevrelerde görülebilen, Hollanda’daki Studio Roosegaarde tasarımı ışık enstalasyonu mahsul büyümesini artırıcı işlev görüyor. Belirli renkli ışık kombinasyonları, bitki büyümesini önemli ölçüde ilerletiyor ve en önemlisi, bitki ilacı ihtiyacını yüzde 50’ye kadar azaltıyor. Manzaraya uyum sağlamak ve herhangi bir tür çevre kirliliği (ışık, ses veya başka türlü) yaratmaktan kaçınmak için tasarlanan sergide, zemine görece alçakta konumlandırılmış kırmızı, mavi ve ultraviyole ışıklar kullanılıyor.

Yüksek yoğunluklu, güneş enerjisiyle çalışan LED ışıklar, 20.000 metrekarelik tarım arazisi boyunca parlıyor ve dört farklı ışık reçetesinin bir kombinasyonunu yayıyor. Enstalasyonun adı GROW ve alanın etrafına yerleştirilen cihazlar ışığı eşit olarak dağıtmak için yukarı ve aşağı hareket ediyor. Reçeteler, fotobiyoloji ışık bilimi araştırmalarından geliyor. Araştırmalar farklı dalga boyu kombinasyonlarının bitki metabolizmasını güçlendirdiğini ve bunun da çeşitli hastalıklara ve bitkilere zarar veren canlılara karşı direnci artırdığını gösteriyor. 

Stüdyo, projenin sponsoru Rabobank’ın çalıştığı 40 ülkenin tamamında sergilenmek üzere enstalasyonu turneye çıkarmayı planlıyor. Işık reçeteleri mahsullere uygun olacak şekilde her konumda özel olarak formüle edilecek.

Etiketler