Finlandiya’nın Lahti Şehri Dünyanın İlk Kentsel Kayak Paylaşım Programını Başlattı

Finlandiya’nın Lahti şehrinde kar yağdığında, hızlı bir kros kayağı gezisi için kayak ödünç almak mümkün.

Finlandiya’nın Lahti kenti bu yılın ilerleyen aylarında yeni bir bisiklet paylaşım programı başlatmayı planlıyor. Ancak bu gelişmeden önce, şehirde dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bir şey deneniyor: Halka açık bir kayak paylaşım programı.

Finlandiya’nın güneyindeki Helsinki’nin yaklaşık bir buçuk saat kuzeyindeki şehir, şehir merkezindeki bazı kaldırımlara kentsel kayak parkurları açtı. Şehir sakinleri, bir kayak paylaşım istasyonundan bir çift kayak alabiliyor, işlerini halledebiliyor veya biraz egzersiz yapıp ardından kayakları iade edebilir. Şehirdeki bu program için sürdürülebilir mobilite proje yöneticisi Anna Huttenen, “Yeni bir şey denemek istedik” diyor.

Kayak paylaşım programı geçici süreyle uygulanıyor ve şehrin “Yılın Avrupa’nın Yeşil Başkenti” seçildiği gerçeğini tanıtmak için kullanılıyor. Ancak bu program, şehrin karbon emisyonunu azaltmak için daha büyük hedeflerine işaret ediyor. Lahti 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı planlıyor ve sürdürülebilir ulaşım değişimin önemli parçası.

Şehir yönetimi, bisiklet ve yaya yollarını genişletiyor ve daha fazla insanı yürümeye ve bisiklete binmeye teşvik etmenin yeni yollarını arıyor. Örneğin, insanların şehirdeki hareketlerini izleyen ve yürümeyi seçtiklerinde yolcuları sanal paralarla ödüllendiren bir karbon takası mobil uygulaması veya araba kullanmak yerine bisiklet sürmenin teşvik edilmesi gibi. (Kazanılan sanal paralar pek çok diğer şeyin yanı sıra şehrin düşük emisyonlu otobüs filosundan bilet satın almak için de kullanılabiliyor.) Şehirde elektrikli araç kullanımı artıyor. Alternatif yakıtlı bir test çalışmasında ise biyoyakıt yapmak için yerel bira fabrikası ve fırın atığı kullanılıyor.

Lahti’de kışın karlı geçtiğini göz önünde bulundurursak – her ne kadar şehir bisiklet yollarından karı temizlese de kayak yapmak, etrafta dolaşmak için bazen en kolay yol. Huttenen, program popüler olduğunu kanıtlarsa, şehir yönetiminin uygulamayı gelecek kışlarda yeniden getirebileceğini söylüyor. Ancak bu yöntem her zaman işe yaramayabilir. Zira “İklim değişikliği, Finlandiya’nın güneyindeki kışları etkiliyor.” diyor. Kros kayağıyla ünlü bölge ısındıkça kardan ziyade yağmur alıyor.

Etiketler